Sociale

Vreshtat mbeten pa vjelë/ Fermerët kërkojnë masa se po dëmtohen nga importet

Mbetja e prodhimit pa shitur për ta do të thotë falimentim, pasi harxhimet e kryera deri tani janë në shifra të larta, duke llogaritur pesticidet, plastmasin,vaditjen apo krahun e punës.
Featured image of article: Vreshtat mbeten pa vjelë/ Fermerët kërkojnë masa se po dëmtohen nga importet Pamje nga videoja

Me qindra hektarë vreshta ne Gërmenj të njësisë administative Lekaj të Bashkisë së Rrogozhinës kanë mbetur pa u vjelë. Fermerët thonë se nuk kanë ku ta shesin prodhimin.

Fajin sipas tyre e ka rrushi i importit. Mbetja e prodhimit pa shitur për ta do të thotë falimentim, pasi harxhimet e kryera deri tani janë në shifra të larta, duke llogaritur pesticidet, plastmasin,vaditjen apo krahun e punës.

Kjo zonë është një nga zonat me siperfaqe më të madhe të vreshtave ku arrin deri në 220 hektarë dhe prodhon deri në 80 mijë kuintalë rrush.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Marrë nga Top Channel

Etiketa:

Shto Koment