Rajoni

Vrasje dhe tortura ndaj qindra civilëve në Kukës dhe Cuhan/ Aktakuza e Gjykatës Speciale përmend edhe Fatmir Limajn, PUBLIKOHEN edhe emrat e ish-ushtarëve të tjerë të UÇK-së

 • Konfirmohen aktakuzat ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit dhe Selimit, prangosen dhe përfundojnë në paraburgim
 • Të gjithë të sipërpërmendurit sipas Speciales janë përdorur nga "kokat" e prangosura për të kryer krime ndaj civilëve që nuk kishin lidhje me luftën. Megjithatë aktakuza përmend edhe Fatmir Limajn.
  Featured image of article: Vrasje dhe tortura ndaj qindra civilëve në Kukës dhe Cuhan/ Aktakuza e Gjykatës Speciale përmend edhe Fatmir Limajn, PUBLIKOHEN edhe emrat e ish-ushtarëve të tjerë të UÇK-së Foto ilustruese

  HOLANDË– Gjykata Speciale ka pubblikuar emrat e zyrtarëve të tjerë UÇK-së që i konsideron si “pjesë të grupit kriminal” bashkë me ish-zyrtarët e tjerë. Përveç ish-presidentit Hashim Thaçi, dy ish-kryeparlamentarëve Kadri Veseli e Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi, janë publikuar edhe emrat e të tjerëve. Bëhet fjalë për ish-luftëtarët: Azem Syla, Lahi Brahimaj, Fatmir Limaj, Sylejman Selimi, Rrustem Mustafa, Shukri Buja, Latif Gashi dhe Sabit Geci. Të gjithë të sipërpërmendurit sipas Speciales janë përdorur nga “kokat” e prangosura për të kryer krime ndaj civilëve që nuk kishin lidhje me luftën. Megjithatë aktakuza përmend edhe Fatmir Limajn.

  “35. Anëtarët e tjerë të ndërmarrjes së përbashkët kriminale përfshinin Azem SYLA, Lahi BRAHIMAJ, Fatmir LIMAJ, Sylejman SELIMI, Rrustem MUSTAFA, Shukri BUJA, Latif GASHI dhe Sabit GECI, si dhe disa politikë të tjerë të UÇK-së udhëheqësit ushtarakë, përfshirë anëtarët e tjerë të Shtabit të Përgjithshëm; Ministrat dhe zv ministrat; Komandantët e zonës së UÇK-së, zëvendëskomandantët e zonës dhe anëtarët e tjerë të shtabet e komandës së zonës; komandantët e brigadave dhe njësive; komandantët dhe anëtarët e shërbimet e policisë dhe inteligjencës së UÇK-së; ushtarë të tjerë të UÇK-së ; dhe të tjerët që veprojnë në emër të UÇK-së (së bashku me Hashim THAÇI, Kadri VESELI, Rexhep SELIMI dhe Jakup KRASNIQI, kolektivisht). Secili prej këtyre individëve, me veprimet ose mosveprimet e tij ose të saj, kontribuoi në arritjen e qëllimit të përbashkët. Përndryshe, disa ose të gjithë këta individë ishin jo anëtarë të ndërmarrjes së përbashkët kriminale, por janë përdorur nga anëtarët e përbashkët ndërmarrje kriminale për të kryer krime të kryera në përparim të së përbashkëtës qëllimi (së bashku me Anëtarët e JCE, kolektivisht Anëtarët dhe Mjetet e JCE ’),”-shkruhet në aktakuzën e publikuar.

  Ndërsa ish-zyrtarët e tjerë akuzohen për qindra krime në Kukës dhe Cuhan, duke pretenduar se kanë prova për vrasje dhe tortura mbi civilë. Të gjithë arrestuar dhe kanë përfunduar në paraburgim. Për më shumë detaje (Shiko këtu)

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Lexo të plotë dokumentin këtu

  (k.m/dosja.al)

  Shto Koment