LIVE UPDATES
Aktualitet

Drejtësi për Mateon/Protesta para burgut, familja kërkon Çalamanin, nëna: Ma sillni!

21 Nëntor 2021, 07:57 Nga DOSJA
Drejtësi për Mateon/Protesta para burgut, familja kërkon

VLORË– Protesta e cila kishte si synim drejtësi për vrasjen e Mateo Vasiut nisi ditën e sotme para paraburgimit të Vlorës, ku dhe ndodhet vrasësi i tij. Familjarë të shumtë u mbledhën para kangjellave të burgut me pankarta duke bërë thirrje për varjen e autorit të ngjarjes (Klodian Çalamanit).

Mes familjarëve në protestë ishte dhe nëna e Mateos, e cila tentoi që të ngjitet nga kangjellat e burgut dhe të futet brenda. Ajo ka kërkuar që vrasësi i djalit të saj, ta shoh në sy dhe t’i thotë arsyen se përse e bëri këtë veprim.

Ndërkohë që qytetarë të thjeshtë si dhe të afërm të Mateos, janë vetëofruar që të futen brenda në burg dhe të bëjnë vetëgjyqësi, nëse autoritetet nuk vendosin që ta varin Çalamanin. As të sharat nga ana e familjarëve të Mateos nuk kanë munguar gjatë protestës së sotme në paraburgimin e Vlorës.

Pas protestës në paraburgim, familjarët dhe të afërmit me pankarta në duar e kanë zhvendosur protestën e tyre në qendër të qytetit bregdetar. Në një tubim paqësor, të cilit i janë bashkuar qytetarë të ndryshëm, familjarët kërkojnë dënimin maksimal për vrasësin e Mateos.

Me pankarta, familjarët janë ulur në rrugë duke bllokuar qarkullimin e makinave në shenjë proteste, ndërkohë që një detaj preksës gjatë kësaj proteste është edhe momenti, kur babai i Mateos, ulet dhe puth fotografinë e të birit.

Klodian Çalamani, vrasësi i 8-vjeçarit Mateo Vasiu në Grecalli të Fierit, është izoluar prej mbrëmjes së 18 nëntorit në paraburgimin e Vlorës. Kjo për të shmangur sulmet që mund të bëjnë ndaj tij të gjithë të paraburgosurit e tjerë.

E gjitha pasi ai, më 16 nëntor rrëmbeu, vrau dhe më pas varrosi në oborrin e banesës së tij të miturin, por u arrestua në të njëjtën ditë. Ndërkohë që ngjarja ka tronditur të gjithë vendin, duke bërë që familjarët por edhe qytetarë të nisin një peticion për mbledhjen e firmave, në mënyrë që në vend të rikthehet dënimi me vdekje.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Fotot/ Protesta për vrasjen e Mateo Vasiut, pamjet prekëse të familjarëve

Vrasja e Mateos, familjarët bllokojnë qarkullimin në Vlorë, babai puth foton e tij

Familjarët e 8-vjeçarit gjuajnë me gurë, nëna i merr radion policit, ia hedh në tokë

FOTOT/ Protesta për vrasjen e Mateos zhvendoset në qytetin e Vlorës

Protesta për Mateon, i afërmi: Do futem brenda, do ja rjep brinjët

Protesta për vrasjen e Mateos, qytetari: Do ta varim vetë

Nëna e Mateos: Na e nxirrni autorin nga burgu, të tregojë pse ma vrau djalin

TENSIONE jashtë burgut të Vlorës! Nëna e Mateos ngjitet sipër kangjellave

‘Drejtësi për Mateon’/ Familjarët e 8-vjeçarit kërkojnë të futen në burgun e Vlorës

(I.A;a.b/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet klodian çalamani proteste ne vlore vritet i mituri ne fier klodian çalamani proteste ne vlore vritet i mituri ne fier

Sondazh

Poll

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Balla 'lëshon gojën' në Kuvend: Ti Sali, kësaj pjese do vazhdosh t'ja hash gjithmonë...

Manja-Berishës: Ti do shkosh para meje përballë drejtësisë, mezi pres....

Basha rikthehet në Kuvend, momenti kur flet me dy deputetët e PD që ishin kundër ...

Berisha sulmon Ulsi Manjën: Vendin e ke te Gjushi, je kriminel elektoral

Drafti Ramës për asosacionin, Berisha: Rama shpalosi veten si vasal i Vuçiç

Rrezikon Albin Kurti të shpallet non grata nga SHBA-të? Rama: Nuk i hy këtyre gjërave...

Rama per dialogun Kosove Serbi: Situata po behet alarmante

Basha: PD nuk e drejton Berisha, është përjashtuar

Basha: Nuk jam takuar asnjëherë me Taulant Ballën spekulime

Fillimisht e mohon, pastaj flet për dhunën,Basha për OFENDIMET e mbështetësve të tij: S'i kam parë..

Zgjedhjet në PD/ Bardhi i kthehet Alibeajt: S'jam emocional, qëndrimi im është parimor

Salianji: Opozita do të duhet të ribëhet

A do e mbështesë Bashën për kryetar, përgjigjet Alibeaj

Tensionet në mbledhjen e PD, Alibeaj: Asnjë nga anëtarët e kryesisë nuk ka qenë në presion.

'Duhet t'i lëvizim makinat'/ Numërimi i votave, kryetari i KAS: Do ndërpresim seancën

Pallati qe “fundosi” kryebashkiakun Dako

Arrestimi i Dakos, Berisha: Gjushi shkoi si ai në vresht për kokë të Tahirit, e meriton plotësisht..

Arrestimi i Dakos, Balla: Rama ishte i qartë

Votimi në burgun e Rrogozhinës, Berisha sulmon Rusmalin: Kriminel elektoral, ëndërron të bëhet ....

Arrestimi i Dakos, Ibrahimaj refuzon të flasë: Nuk shprehemi për çështjet e drejtësisë

Vendim i Këshillit të Ministrave: Shfuqizohet bordi i transparencës për çmimin e karburanteve

Rënia euros Ibrahimaj Deri në mars të vitit të ardhshëm,eskportuesit nuk do paguajnë tatim mbi fitim

“Dhunë, kërcënime dhe sharje”, kurthi që iu ngrit deputetëve nga mbështetësit e Bashës

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre