Politike

Vrasja e Kaçifas, Rama nuk ‘kursehet’: Çmenduri ekstremiste, një njeri me armë është i rrezikshëm

 • Rama nga Greqia: Shpresojmë të gjejmë një marrëveshje për çështjen e detit
 • Kryeministri Edi Rama ka folur edhe lidhur me pakicat greke në Shqipëri dhe në veçanti për rastin e ekstremistit të vrarë nga RENEA-t në Bularat, Konstandinos Kaçifas.
  Featured image of article: Vrasja e Kaçifas, Rama nuk ‘kursehet’: Çmenduri ekstremiste, një njeri me armë është i rrezikshëm Konstandinos Kaçifas

  GREQI– Kryeministri Edi Rama ka vizituar ditën e sotme shtetin grek, duke i dedikuar një pjesë të kohës së tij edhe mediave vendase.

  Në një intervistë për “Euronews”, Rama ka folur edhe lidhur me pakicat greke në Shqipëri dhe në veçanti për rastin e ekstremistit të vrarë nga RENEA-t në Bularat, Konstandinos Kaçifas.

  Aktin e Kaçifasit, numri një i maxhorancës e cilëosoi si një  “çmenduri ekstremiste”. duke thënë:

  “Kam besuar dhe besuar se dikush që drejton botën duke mbajtur një armë dhe duke kërcënuar jetën e njerëzve është i rrezikshëm. Unë nuk mendoj që rasti i tij mund të nisë një konflikt mes dy vendeve. Përkundrazi, besoj se historia e dy komuniteteve tregon që nëse politika nuk ndërhyn ose axhendat e ndryshme politike, ato janë një. Prandaj nuk ka ndarje apo urrejtje në zemrat e komuniteteve ku shqiptarët dhe grekët kanë jetuar së bashku për shumë vite. Ata janë një shembull i ndritshëm se si politika duhet të merret me faktin se ne jemi fqinjë dhe sa “të mallkuar” jemi për të jetuar së bashku dhe ta duam njëri-tjetrin. Kështu që nuk mendoj kështu. Nëse politika nuk e gërmon hundën në interesat e brendshme dhe përpiqet të fitojë mbështetje duke ushqyer urrejtje, asgjë e keqe nuk mund të ndodhë.”

  Lidhje me ligjin e shpronësimit, i cili ka provokuar një reagim të ashpër nga anëtarët e pakicës Greke, kreu i qeverisë e cilësoi si një “marrëzi”.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  “Shqipëria është një shembull i ndritshëm i respektit për të gjitha pakicat dhe për Grekët, të cilët kanë jetuar atje për shumë vite, në të njëjtat kushte si shqiptarët. Po, kur ka probleme, ato janë të njëjta për të gjithë, jo për një pakicë apo tjetrën. Pra, këto janë marrëzi. Për sa i përket ligjit, ne kemi punuar për një kohë të gjatë për të zgjidhur çështjet e pronave, shumë të komplikuara pas rënies së komunizmit, kur regjimi që lejonte asnjë pronë të rrëzohej dhe shumë gjëra shkuan keq. Ajo që ne po përpiqemi të bëjmë është thjesht të riformulojmë disa nga legjislacionin ekzistues për të mirën e të gjithëve, dhe të luftojmë një sistem korrupsioni që “thith” gjakun e njerëzve për pronat e tyre. Por nuk ka të bëjë vetëm me pakicën Greke, por të gjithë,”-tha Rama.

  Gjithashtu në intervistën e tij, kryeministri shqiptar ka folur edhe për marrëveshjen e detit duke shprehur hapur shpresën për një konsensus.

  Marrë nga Euronews

  (k.m./dosja.al)

  Shto Koment