Aktualitet

Vrasja e Eglantina Bucit/ Gjykata lë në qeli babë e bir. Si e ekzekutoi vëllai 8 vite më parë 23-vjeçaren pas urdhrit të të atit, Shkëlzeni e qëlloi me plumb në fytyrë

Faik dhe Shkëlzen Buci do të qëndrojnë në qeli. Babë e bir akuzohen se kanë vrarë Eglantina Bucin në vitin 2018, pasi vajza iu prishi nderin e familjes. Shkëlzen Buci është personi që ka qëlluar armë zjarri në drejtim të motrës së tij, pas urdhrit të të atit. Një dëshmitar në vendngjarje ka treguar momentin e vrajes, teksa Elgantina vetë qante dhe lutej që vëllai i saj të mos e vriste.
Featured image of article: Vrasja e Eglantina Bucit/ Gjykata lë në qeli babë e bir. Si e ekzekutoi vëllai 8 vite më parë 23-vjeçaren pas urdhrit të të atit, Shkëlzeni e qëlloi me plumb në fytyrë Eglantina Buci, Shkëlzen Buci dhe Faik Buci

TIRANË- Vrasësit gjakftohtë babë e bir, Faik dhe Shkëlzen Buci do të qëndrojnë në burg, pasi akuzohen se kanë vrarë në vitin 2012 23-vjeçaren Eglantina Buci. Gjykatësi Lazer Sallaku dha sot për ta sot masën e sigurisë “arrest me burg” . Të dy të arrestuarit u shfaqën të qetë në gjykatë, ndërkohë para togave të zeza nuk pranuan krimin e rëndë. Madje në një moment babai i viktimës, Faik i Buci u shfaq duke qeshur.

Pas seancës avokati i tyre, Arben Gramo u shpreh më tej se nuk ka prova të mjaftueshme për Faik dhe Shkëlzen Bucit për këtë vrasje. Ai theksoi se vajza nuk vinte në shtëpi ndaj mendohet se mund të ishte prostituuar.

Por si ndodhi ngjarja e rëndë? 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një dëshmitar, i cili ndodhet në qeli ka treguar detaje tronditëse nga vrasja e 8 viteve më parë të Eglantina Bucit në Malin me Gropa. Para oficerëve të policisë, bashkëpunëtori i drejtësisë (emri të cilit ende nuk dihet) ka treguar se ka qenë prezent në momentin që Shkëlzen Buci vrau me armë motrën e tij, Elgantina Bucin. Ai tregon se ditën e vrasjes pas Shkëlzeni mori në një makinë Golf 2,  atë dhe motrën e tij pasi kishte “dëshirë” të pinte kafe me ta. Por,  pasi hipën në makinë Shkëlzeni e çoi Eglantinën tek Mali me Gropa, ku aty edhe e vrau me armë.  Dëshmitari tregon më tej se Shkëlzeni vrau të motrën me një plumb në fytyrë dhe më pas telefonoi të atin dhe i tha që e kreu punën. Gjatë momenteve të tmerrit 23-vjeçarja vetëm qante. Pas vrasjes dëshmitari është kërcënuar me jetë nga Faik Buci, nëse do të tregonte detaje për ngjarjen e rëndë.

Kaluan vitet dhe Eglanina Buci rezultonte e humbur. Vëllai i babai i saj shpreheshin ajo ndodhej jashtë vendit, ku prostituinte. Por, gjetja e eshtrave të 23-vjeçares nga një gjahtar në Malin me Gropa hodhi dritë mbi ngjarjen. Për këtë ngjarje të rëndë, u arrestua dy ditë më parë babai i saj, Faik Buci. Ndërkohë në qeli është edhe Shkëlzen Buci. Shkaku i vrasjes ishte pasi familja e saj nuk e ka pranuar lidhjen me një djalë, duke e akuzuar 23-vjeçaren se u prishi nderin e familjes. Mesa duket ata nuk janë penduar për krimin e rëndë.

J.V/ Dosja.al 

 • 14:47

  Ishte motra ajo që na shkatërroi familjen”, flet motra e Eglantina Bucit: Edhe mua nuk më lanë të martohesha me burrin që kam, ika nga shtëpia

  Eglantina Buci

  Motra e Eglantina Bucit është shprehur për ‘Fax News’ se nuk ka pasur komunikim me të motrën prej 4 vitesh. Elona është një nga personat e fundit që ka kontaktuar me të motrën Eglantina Buci, që u ekzekutua nga i vëllai Shkëlzeni dhe i ati 8 vite më parë në Malin me Gropa. Ajo tha se Shkëlzeni nuk ka bërë asgjë në kokën e tij dhe për gjithçka nxitej nga babai i tyre, duke shtuar se me ato të dy ka shkëputur kontaktet prej 15 vitesh pasi nuk pranonin edhe lidhjen e saj me bashkëshortin që sot jeton dhe ka 2 fëmijë.

  Shkëlzeni nuk do të ishte i aftë të bënte asgjë në mendjen e tij, është shtyrë nga babai, madje edhe për atentatin ndaj Mishel Prelës. Babai nuk e lejonte të na takonte. Prej 15 vitesh kam shkëputur çdo kontakt me anëtarët e familjes, kur më vdiq vëllai nga sëmundja e rëndë, shkova vetëm ditën e varrimit’.

  Elona zbulon se i ati pas ndarjes me nënën e saj në vitin 1993 është martuar me një grua të dytë e se kjo e fundit i ka shkatërruar dhe familjen pasi dhunonte fëmijët.

  Babi u divorcua nga mami në vitin 1993, pastaj u martua me një tjetër, njerka na ka dhunuar vazhdimisht, ajo na shkatërroi familjen, por edhe babi po ashtu. Nuk pranuan që unë të martohesha me bashkëshortin që kam. Ika nga shtëpia, tani jetoj në punën time, kam një vajzë dhe një djalë. Nënën time, Nafije Bucin e mori daja dhe jeton aty, është në gjendje të mirë shëndetësore. Ngjarjen e morëm vesh ditën e premte me datë 4 shtator. Eglantina ishte zhdukur për 4 vite, ishte shfaqur, erdhi qëndroi tek shtëpia ime disa javë dhe njohu dikë me të cilin u takua. Nuk e kam parë kurrë më që atëherë. E kam thirrur në telefon, i kam shkruar në rrjetet sociale, asnjë përgjigje. Mësuam tani çfarë kishte ndodhur, nuk e di në fakt se çfarë ndodhi. I kishin marrë analizat e ADN-së, njerkës, prandaj kishin vonuar hetimet, ishin ngatërruar hetuesit. Pastaj morën të mamit dhe dolën që eshtrat ishin të Eglantinës. Mendoja se është jashtë. E kërkova në telefon, në rrjetet sociale nuk mu përgjigj askund.”- ka treguar motra e 31 vjeçares e cila u qëllua për vdekje dhe gropos nga vëllai i saj në “Malin me Gropa”.

 • 13:42

  Vrasja e Eglantina Bucit nga i ati dhe vëllai, avokati i dy të akuzuarve: Nuk e pranojnë që është kryer krimi prej tyre, dyshonin se ishte prostituuar

  Avokati i Faik Bucit dhe Shkelzen Bucit

  Gjykata e Tiranës ka lënë në burg ditën e sotme Faik dhe Shkëlzen Bucin, të cilët vranë Eglantina Bucin në vitin 2012.

  Dy të akuzuarit kanë mohuar krimin e ndodhur 8 vite më parë. Sipas avokatit të tyre,  Arben Gramo, vajza është larguar nga shtëpia vite më parë, në 2010 e nuk kanë pasur kontakt të mëparshëm me të. Avokati u shpreh më tej se nuk ka prova të mjaftueshme e se vajza nuk vinte në shtëpi ndaj mendohej se mund të ishte prostituuar.

  Gjykata penale la në fuqi atë që tha në datën 4, masën e sigurimit ‘Arrest me burg’, personat nuk e pranojnë që është kryer krimi prej tyre. Provat janë të errëta, nuk ka prova, thjesht janë dyshime të bazuara në gjykimin e mëparshëm, prandaj është rishfaqur çështja, se kjo ka që në 2012, më pas është pezulluar në 2017. I ati dhe vëllai tek vitet 2019 2010 janë takuar për herë të fundit, janë interesuar por ajo nuk banonte në shtëpinë e të atit, ka qenë e fejuar gjatë kësaj periudhe.  Është konstatuar ADN e vajzës, është marrë konfirmimi nga nëna e vërtetë e vajzës dhe ato eshtra mund të jenë të Eglantina Bucit. Ata nuk kanë jetuar normalisht, vajza nuk vinte në shtëpi dhe me kërkesat që babai ka bërë vetë ajo nuk vinte në shtëpi dhe prandaj mendohet se mund të jetë prostituuar“, tha avokati.

 • 12:18

  Vranë Eglantina Bucin/ Gjykata lë në qeli babë e bir, Faik Buci shfaqet i qeshur, ndërsa djali i tij ShkëlzenI sillet forcërisht në seancë

  Faik Buci

  Ditën e sotme Gjykata e Tiranës ka dhënë masën “arrest me burg” për vrasësit gjakftohtë Faik dhe Shkëlzen Buci, të cilët i morën jetën 23-vjeçares Eglantina Buci. Mësohet se këtë vendim e ka dhënë gjyqtari Lazer Sallaku, ndërsa prokuror i çështjes është Artan Lulo.

  Autorët në seancën e sotme u shfaqën të qetë në gjykatë dhe në një moment Faik Buci qeshi. Siç shihet qartë edhe në fotot e mëposhtme ai qeshi para kamerave dhe nuk u shfaqet i penduar për krimin makabër. Por, Faik Buci u bezdis nga prania e mediave dhe tha se çfarë kërkojnë ato aty. “Çfarë doni ju këtu”, mësohet t’u ketë thënë ai gazetarëve.

  Ndërkohë, vëllai i viktimës, Shkëlzen Buci u soll forcërisht në gjykatë, pasi ai refuzoi të merrte pjesë.

 • 11:55

  “Vajza e kuptoi kur po shkonim tek Mali me Gropa, filloi të qante”/ I penduari i drejtësisë tregon moment kur Shkëlzen Buci vrau Eglantinën: E qëlloi me një plumb në fytyrë, pastaj telefonoi të atin dhe i tha se mbaroi punë

  Eglantina Buci

  Një dëshmitar ka treguar detaje tronditëse nga vrasja e 8 viteve më parë të Eglantina Bucit në Malin me Gropa. Para oficerëve të policisë, bashkëpunëtori i drejtësisë (emri të cilit ende nuk dihet) ka treguar se ka qenë prezent në momentin që Shkëlzen Buci vrau me armë motrën e tij, Elgantina Bucin.

  Sipas dëshmitarit, fillimisht Shkëlzen Buci dhe Faik Buci i kanë kërkuar ai që të kishte lidhje intime me Eglantinën, pasi vetëm në këtë mënyrë mund ta gjenin. Dëshmitari tregon më tej se disa ditë para vrasjes, ai ka pirë kafe me Egantinën, Shkëlzenin dhe Faiku në në lokal në afërsi të Kafes së Rremës në Tiranë, ku ishte prezent edhe i dashuri i vajzës. Kjo sipas tij ishte një kafe “pajtimi”.

  Ai tregon më tej se pas disa ditësh Shkëlzeni mori në makinë Gof 2 atë dhe motrën e tij pasi kishte dëshirë të pinte kafe me ta. Por, hipën në makinë Shkëlzeni e çoi Eglantinën tek Mali me Gropa, ku aty edhe e vrau me armë. Dëshmitari tregon më tej se Shkëlzeni vrau të motrën me një plumb në futyrë dhe më pas telefonoi të atin dhe i tha që e kreu punën.

  Rrëfimi:

  Unë jam mik me Shkëlzen Bucin, për shkak të miqësisë me të jam njohur me babain dhe motrën e tij. Shkëlzeni më ka treguar se motra ishte larguar nga banesa me fqinjin e tyre, pa miratimin e familjes dhe kishte marrë një shumë të konsiderueshme parash nga familja. Ata më kërkuan të kisha lidhje intime me Eglantinën pasi nuk po e gjenin dot. Në një moment e takova dhe në këtë moment Shkëlzeni u afrua me të motrën për pajtim siç më tha. Ndodhi një takim në afërsi të Kafes së Rremës, u takua me babain, vëllain, xhaxhain. Bashkë me të ishte dhe i dashuri. Është pirë një kafe pajtimi. Faik Buci i kërkoi  të fejoheshin zyrtarisht dhe të kishin marrëdhënie familjare.

  Shkëlzenit i kisha dhënë një makinë Golf 2, ia kisha dhënë unë në përdorim. Një ditë më merr në makinë mua dhe motrën e tij. Shkëlzeni i tha po të dërgoj të pimë një kafe. Kur devijuam për nga Mali me Gropa ajo e kuptoi dhe filloi të qante i tha do martohen me këdo person që doni ju vetëm mos më bëj asgjë të keqe. Ai nuk foli. Kur arritëm tek vendi që e vrau e nxori me forcë nga makina, ajo qante. Ai e qëlloi me një plumb në fytyrë, pastaj edhe disa të tjera. Unë shtanga e kam mbajt brenda vetes këtë barrë se ajo bërtiti dhe kërkonte ndihmë. Pasi e vrau motrën telefonoi të atin dhe i tha: Puna u kryeKur e mori vesh që isha unë me të në makinë Faiku kërkoi të më takonte. Më kërcënoi, më tha që do të hakmerren me mua nëse flas. Tani unë jam në burg dhe nuk mund ta mbaja këtë peshë. 

 • 11:00

  “U bëra killer për të siguruar paratë për kurimin e tij”/ Tjetër humbje në familjen e Eglantinës, si shfajësohej Shkëlzen Buci para Prokurorëve

  Familja e Eglantina Bucit është tronditur disa herë nga vdekjet e njëpasnjëshme të të afërmve. Mësohet se 23-vjeçares i ka vdekur edhe një vëlla. Ky i fundit u nda nga jeta pak vite më parë, pasi humbi betejën me sëmundjen e rëndë, leuceminë. Për këtë vdekje ka folur në prokurori edhe vëllai tjetër, Shkëlzen Buci. Në vitin 2017 kur u arrestua nga Policia, për vrasjen e aktorit Mishel Prela, Shkëlzen Buci tha se mori përsipër të bëhej

  killer me pagesë për të siguruar paratë për kurimin e të vëllait.

  “U bëra killer për të siguruar paratë për kurimin e tij”, ka deklaruar ai para prokurorëve.

  Po kështu, ngjarje tjetër e rëndë në këtë familje është vrasja e nuses së xhaxhait të Egantinës. E ëma e Faik Bucit, gjyshja e Eglantinës ka vrarë nusen e djalit tjetër të saj, Bashkimit, kur ky i fundit ndodhej në Itali. Vrasja ndodhi për motive të dobëta, në orën 23:00 të mbrëmjes, kur nuse e vjehrrë ishin duke parë televizor. Ajo e qëlloi me sende të forta për vdekje nusen, e mbeti e vdekur në vend.

 • 10:15

  Detaje tronditëse/ Faik Buci 1 javë para krimit makabër i bëri pritë me pistoletë së bijës tek “Shkolla e Bashkuar”, pas ekzekutimit shkoi t’i lëvizte eshtrat nga Mali me Gropa

  Detaje të reja tronditëse kanë dalë për vrasjen e 23-vjeçares Eglantina Buci, ngjarje kjo e ndodhur në vitin 2012.

  Babai Faik Buci para se ekzekutonte me një plumb në ballë vajzën e tij, tentoi edhe më herët të vriste Elgantinën.  Hera e fundit ka qenë një javë para vrasjes në Malin me Gropa. Faiku e gjurmoi të bijën dhe priti me pistoletë në dorë te “Shkolla e Bashkuar”. 23-vjeçarja e pa menjëherë të atin dhe u fsheh,  duke i shpëtuar vrasjes.

  Por, pas disa tentativave të dështuara për ta vrarë, ai planifikoi kurthin duke paguar një djalë që të joshë Eglantinën, e për ta çuar atë më pas në Malin me Gropa, aty ku e vrau me një plumb në  ballë dhe më pas e groposi. Po kështu, 5 ditë më vonë ai shkoi sërish në vendin e ngjarjes bashkë me djalin e tij, Shkëlzenin, për të marrë trupin e pajetë të saj dhe për ta çuar në një vend tjetër. Babë e bir nuk ia dolën, pasi trupi i gjet nga një gjahtar i zonës, i cili njoftoi policinë.

 • 09:42

  Dy deklaratat kontradiktore/ Faik Buci bën “lëmsh” policinë për vrasjen e së bijës, pasi pranoi krimin mohon gjithçka: Eglantina është prostitutë, po më doli para do e vras

  Zbardhet një tjetër dëshmi e Faik Bucit, i cili akuzohet se në vitin 2012 në bashkëpunim me djalin ka vrarë vajzën e tij, Eglantina Buci. Në dëshminë e fundit para policisë ai ka deklaruar se vajza është gjallë dhe vazhdon të prostituojë. Ai ka theksuar se nëse vajza e tij i del para do ta vrasë atë.

  “Eshtrat në Malin me Gropa nuk i përkasin vajzës time. Eglantina është gjallë dhe është prostitutë. Unë e kam mohuar si fëmijë. Edhe sot po të më dalë para e vrasë”, ka deklaruar ai para hetuesve.

  Por, një ditë më parë ai ka dhënë një deklaratë krejt ndryshe. Para oficerëve ai ka pranuar krimin e rëndë dhe tha se gjithçka e bëri për nder. Madje nuk u shfaq i penduar para policisë. Dy deklaratat kontradiktore të tij kanë bërë “lëmsh” edhe hetuesit.

Shto Koment