Politike

Votimi i anëtarëve të rinj të Kushtetueses, Zingraf: Mbështesim procesin, të gjithë të marrin përgjegjësitë e tyre

Në një njoftim për mediat ambasadori Peter Zingraf, shkruan se përshëndesin vendimin e sotëm të Parlamentit.
Featured image of article: Votimi i anëtarëve të rinj të Kushtetueses, Zingraf: Mbështesim procesin, të gjithë të marrin përgjegjësitë e tyre Peter Zingraf, ambasador i Gjermanisë në Tiranë

TIRANË- Ambasada Gjemrane në Tiranë ka reaguar pas votimit në Kuvend të dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese. Në një njoftim për mediat ambasadori Peter Zingraf, shkruan se përshëndesin vendimin e sotëm të Parlamentit.

Bundestag-u Gjerman e ka theksuar në vendimin e tij të datës 26 shtator 2019 se sa e rëndësishme është rivendosja në funksionalitet e Gjykatës Kushtetuese edhe për procesin e përafrimit të Shqipërisë me BE-në”, shkruhet më tej në deklaratë.

REAGIMI I PLOTË

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në rrugën drejt një Gjykate Kushtetuese funksionale është e rëndësishme, që të gjithë aktorët të marrin përgjegjësitë e tyre në emërimin e gjykatësve kushtetues dhe të mos humbin fokusin. Ne përshëndesim vendimin e sotëm të parlamentit shqiptar. Bundestag-u Gjerman e ka theksuar në vendimin e tij të datës 26 shtator 2019 se sa e rëndësishme është rivendosja në funksionalitet e Gjykatës Kushtetuese edhe për procesin e përafrimit të Shqipërisë me BE-në. Gjermania do të vazhdojë ta mbështesë Shqipërinë në përforcimin e drejtësisë dhe shtetit ligjor.

Kuvendi ditën e sotme ka votuar me shumicë votash, Elsa Toskën dhe Fiona Papajorgji si anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Me 105 vota pro, 2 kundër dhe 9 abstenim, kandidatja e propozuar nga KED, Toska është shpallur anëtare e Gjykatës Kushtetuese. 105 vota pro, 3 kundër dhe 8 abstenim është votuar edhe Fiona Papajorgji. Në seancë nuk munguan debatet. Gajdari deklaroi se listat ishin problematike. Ndërsa, Balla u shpreh se Meta kërkon të emërojë në Kushtetuese, bashkëjetuesen e Alibeajt.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment