Bota

Von der Leyen: Kemi arritur 200 milion doza të dorzuara, 30 evropianë vaksinohen çdo sekond

Presidentja e Komisioni Europian, Ursula Von der Leyen ka deklaruar se janë 200 milion doza të dorëzuara deri më tani te europianët. Ajo e cilëson BE-në si farmacinë e botës.
Featured image of article: Von der Leyen: Kemi arritur 200 milion doza të dorzuara, 30 evropianë vaksinohen çdo sekond Ursula von der Layen

BRUKSEL-Presidentja e  Komisionit Europian Ursula von der Layen ka deklaruar me anë të një postimi në Twitter se çdo sekondë në Europë vaksinohen 30 qytetarë.

Ajo shpreson se deri në korrik do të jenë vaksinuar 70% e qytetarëve.

“200 milion doza të shpërndara në BE mbulojnë më shumë se gjysmën e të rriturve për t’u vaksinuar me një dozë të vetme ,” -shkruan Von der Leyen në videon e postuar në Twitter.

“200 milion doza të vaksinave të dorëzuara deri tani në Evropianë. Dhe 200 milion doza të tjera të shpërndara në pjesën tjetër të botës. Hapja dhe drejtësia janë marka tregtare e Evropës. Ne jemi farmacia e botës. Dhe ne krenohemi me këtë”- shkruan në video Von der Leyen.

(f.i/dosja/al)

 

Shto Koment