Rajoni

Vjosa Osmani mbi çështjen e deputetit Etem Arifi: Kemi marr hapa për ta adresuar këtë ngjarje

Ai ka thënë se Kuvendi i Kosovës edhe pse nuk ka dërguar koment me shkrim për këtë çështje, ata kanë marrë hapa për ta adresuar këët çështje.
Featured image of article: Vjosa Osmani mbi çështjen e deputetit Etem Arifi: Kemi marr hapa për ta adresuar këtë ngjarje Foto nga seanca

KOSOVË- Këshilltari i Kryeparlamentares Vjosa Osmani, Artan Murati ka folur në seancën e Gjykatës Kushtetuese mbi vlefshmërinë e votës së Etem Arifit. Ai ka thënë se Kuvendi i Kosovës edhe pse nuk ka dërguar koment me shkrim për këtë çështje, ata kanë marrë hapa për ta adresuar këët çështje. Më tej, ai ka thënë se Kryetarja Osmani, e ka marr vesh nga mediat për dënimin e deputetit Arifi. Ai gjithashtu tha se Vjosa i ka dërguar letër Kryetarit të Gjykatës së Apelit, Hasan Shalës, ku i ka kërkuar të gjitha aktgjykimet për dënimin e Arifit

“Kuvendi i Kosovës nuk ka dërguar koment me shkrim në këtë rast por ne qysh kur e kemi marr vesh për çështjen e deputetit Arifi kemi marr hapa për ta adresuar këtë çështje. Më 29 prill kryetarja e Kuvendit është njoftuar përmes mediave për dënimin e deputetit Arifi.  Kryetarit të Gjykatës së Apelit Hasan Shalës i ka dërguar letër ku i ka treguar që është njoftuar nga mediat për çështjen e deputetit Etem Arifi dhe i ka kërkuar aktgjykimet në të gjitha instancat për dënimin e z.Arifit. Brenda së njëjtës ditë ato janë siguruar”, ka thënë ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Seanca për vlefshmërinë e votës së Etem Arifit po mbahet online për shkak të kushteve jo të favorshme në të cilat ndodhet Kosova. Nëse vota e tij shpallet e pavlefshme atëherë qeveria Hoti do të bjerë dhe vendi do të shkojë në votime të parakohshme.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment