Rajoni

Vjosa Osmani kundër Avdullah Hotit: S’ka përvojë të udhëheqë dialogun, rrezik të eksperimentojmë. Po imiton Thaçin

Sipas Osmani, puna e dialogut është që bëhet fjalë për një proces jashtëzakonisht kompleks që kërkon aftësi negocimi në fushën e negociatave të karakterit ndërkombëtar të cilën Hoti nuk e ka.
Featured image of article: Vjosa Osmani kundër Avdullah Hotit: S’ka përvojë të udhëheqë dialogun, rrezik të eksperimentojmë. Po imiton Thaçin Vjosa Osmani, kryetare e Kovendit të Kosovës

TIRANË- Kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, ka folur kundër Kryeministrit Avdullah Hoti, pasi sipas saj ai nuk ka përfojë që të udhëheq dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas Osmani, puna e dialogut është që bëhet fjalë për një proces jashtëzakonisht kompleks që kërkon aftësi negocimi në fushën e negociatave të karakterit ndërkombëtar të cilën Hoti nuk e ka.

Ai s’e ka sepse nuk e ka mbuluar këtë fushë asnjëherë në karrierën e tij, qoftë si politikan qoftë si ekonomist. Është rrezik që të shkohet me eksperimente, pra nuk mund të thuash ta provojmë le të eksperimenton”, tha kryetarja e Kuvendit në ‘Rubikon’ në Klan Kosova.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më tej ish-anëtarja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, tha se kryeministri Avdullah Hoti nuk është fare transparent në raportimet për dialogun para Kuvendit të Kosovës, duke e akuzuar atë se po imiton Thaçin.

Ne i dërguam kryeministrit Hoti një ftesë para se të nisej për në Washington që shërbeu t’i bëjmë pyetjet e nevojshme edhe për takimet eventuale në Bruksel. Ajo seancë e Kuvendit na sjell deri te një nocion i rëndësishëm në procesin e dialogut – e ajo është transparenca”, shtoi ajo.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment