KRYESORET
Aktualitet

Vizita e Erdogan/Mediat greke: Rama mos të harrojë kush ia shuan zjarret çdo verë

23 Janar 2022, 09:47 Nga DOSJA
Vizita e Erdogan/Mediat greke: Rama mos të harrojë kush ia shuan

GREQI– Vizita e presidentit Erdogan në Shqipëri është tejet komentuar në mediat greke. Së fundmi, ‘Protothema.gr’ i ka kushtuar një artikull më të gjerë kësaj vizite që sipas tyre u kritikua shumë nga intelektualët shqiptarë. Në shkrim thuhet se vizita  e Erdogan, në pamje të parë dukej e matur dhe e argumentuar.

Sipas tyre, kryeministri Rama po “luan i vetëm” e se takimi u shoqërua me komplimente të tepërta të tij për presidentin turk, të cilat shkojnë përtej vrazhdësisë së zakonshme diplomatike dhe kanë arritur kufijtë e personifikimit. Ata shkruajnë se Rama nxitonte të justifikohej (ose të kërkonte falje) për rastësinë e vizitës së Erdogan, në përvjetorin e vdekjes së Skënderbeut. Në fund ata i kujtojnë Ramës se është Greqia shteti që e ndihmon çdo verë për të shuar zjarret, mbron hapësirën ajrore shqiptare si dhe pret qindra pacientë shqiptarë në spitalet e saj.

PJESË NGA SHKRIMI:

Çfarë kërkoi Edi Rama gjatë vizitës së Erdoganit? Dy gjëra kryesore kërkoi kryeministri shqiptar gjatë vizitës së presidentit turk. Mbështetuni te dikush jashtë vendit pasi ai nuk ka një bazë të fortë përtej kufijve shqiptarë dhe ushtroni presion mbi Evropën përmes Turqisë për të shkurtuar anëtarësimin e vendit të tij në Bashkimin Evropian. Por Xhamia e Ethem Beut, e cila u përurua nga Erdogan në mënyrë solemne në qytetin e Laçit, është një “dhuratë pa vlerë” pasi shumica e shqiptarëve janë të orientuar drejt Perëndimit dhe jo ndaj mbetjeve të së shkuarës…

Si përfundim, sa e suksesshme ishte kjo vizitë kur Erdogan direkt i kërkoi Ramës që t’i përgjigjej pozitivisht ndjeshmërisë së Turqisë për të çmontuar bërthamat e organizatës së Fethullah Gylenit dhe për t’i dorëzuar Turqisë liderët e saj në mosmirënjohjen shqiptare.

Erdogani dorëzoi viktimave të tij nga tërmeti në 2019 shtëpitë e reja të ndërtuara të financuara nga vendi i tij. Investimet turke në territorin shqiptar vlerësohen në 3.5 miliardë dollarë, me më shumë se 600 kompani turke që operojnë në vend.

E drejta e Edi Ramës është të ketë marrëdhënie të shkëlqyera me Turqinë apo me çdo vend tjetër që do. Nuk duhet të harrojë gjithashtu se kush mbron hapësirën ajrore të Shqipërisë, kush shuan zjarret çdo verë në vendin e tij, spitalet e cilit shtet presin qindra pacientë shqiptarë etj.

Si do të reagonte Tajip Erdogan, nëse vendi i tij kufizohej me Shqipërinë, nëse “vëllezërit e tij shqiptarë” do të hynin ilegalisht në Turqi, do të mblidhnin bimë të rralla dhe do të ndërtonin fabrika paketimi?

Burimi: Protothema.gr

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…