KRYESORET
Politike

Çuçi në Dubai për Formula 1?Ministri ‘justifikohet’:Mora ftesë të posaçme nga sheiku

14 Dhjetor 2021, 13:58 Nga DOSJA

TIRANË-Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi pretenton se vizita në Emiratet e Bashkuara Arabe është bërë me ftesë të homologut, Sheikh Saif Bin Zayed Al Nahyan, i cili njëkohësisht mban detyrën e zëvendëskryeministrit. Në profilin e tij në Facebook, Çuçi ka ripostuar një status të Ambasadës së Emirateve të Bashkuara Arabe në të cilën thuhet se udhëtimi i Çuçit është bërë për firmosjen e marrëveshjes dypalëshe mes dy vendeve në fushën e sigurisë dhe në luftën kundër terrorizmit.

Me ftesë të posaçme nga Lartësia e Tij Sheikh Saif Bin Zayed Al Nahyan, Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Brendshëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, ka vizituar EBA, z. Bledar Çuçi, Ministër i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë,”-thuhet në njoftimin e bërë nga Ambasada, ku edhe kujdesen që të vihet thelbi tek ftesa e bërë nga homologu.

POSTIMI I PLOTË:

Me ftesë të posaçme nga Lartësia e Tij Sheikh Saif Bin Zayed Al Nahyan, Zëvendëskryeministër dhe Ministër i Brendshëm i Emirateve të Bashkuara Arabe, ka vizituar EBA, z. Bledar Çuçi, Ministër i Brendshëm i Republikës së Shqipërisë. Të dy homologët rikonfirmuan nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve që ekziston mes dy vendeve tona, si dhe vendosën piketat për hapat e mëtejshëm drejt forcimit dhe konkretizimit të bashkëpunimit në sfera me interes të përbashkët, sic janë: Firmosja e Marrëveshjes dypalëshe për Bashkëpunimin në Fushën e Sigurisë në luftën kundër terrorizmit dhe krimit të organizuar. Shkëmbimi i eksperiencës dhe njohurive në funksion të modernizimit të Policisë së Shtetit. Në kuadër të rritjes së bashkëpunimit ekonomik dhe nxitjes së investimeve mes dy vendeve, duke marrë shkas edhe nga impakti pozitiv që ka sjellë vendosja e fluturimeve direkte, morrëm dakordësinë se shumë shpejt do të fillojë procedura për heqjen e rregjimit të vizave për shtetasit shqiptarë që udhëtojnë drejt Emirateve të Bashkuara Arabe.

Megjithatë ky status nuk e hedh poshtë lajmin e raportuar nga Dosja.al raportoi se ministri Çuçi ndodhej në vendin ku u zhvillua gara e fundit e F1, Abu Dhabi Grand Prix. Ndoshta kjo vizitë ‘zyrtare’ është shfrytëzuar nga ministri për të ndjekur pasionet e tij, siç është ajo e garave të shpjetësisë, “Formula Uno”. 

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Politike 14 Dhjetor 2021, 10:14

PD çon në Gjykatë ndryshimet e 17 korrikut

TIRANË– Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka depozituar n Gjykatën e Tiranës ndryshimet e bëra në statut në Kuvendin e mbledhur nga PD më  17 k...

Tifozët

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik