Bota

Virxhinia i jep fund dënimit me vdekje: Është koha ta ndalojmë këtë makineri

FinanceYahoo shkruan se ligjvënësi e Virxhinias e miratuan vendimin ditën e djeshme.
Featured image of article: Virxhinia i jep fund dënimit me vdekje: Është koha ta ndalojmë këtë makineri Foto Ilustruese

SHBA- Virxhinia i ka dhënë fund dënimit me vdekje. FinanceYahoo shkruan se ligjvënësi e Virxhinias e miratuan vendimin ditën e djeshme. Vendimi është dërguar guvernatorit, Ralph Northam në mënyrë që ta nënshkruaj vendimin dhe të futet në fuqi.

Gjatë historisë së gjatë të Virxhinias, ky Komonuelth ka ekzekutuar më shumë njerëz se çdo shtet tjetër. Dhe, si shumë shtete të tjera, Virginia ka qenë shumë afër ekzekutimit të një personi të pafajshëm. Është koha që të ndalojmë këtë makineri të vdekjes. Ky është një hap i rëndësishëm përpara për të siguruar që sistemi ynë i drejtësisë penale të jetë i drejtë për të gjithë,”tha Northam.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Virxhinia do të bëhet shteti i parë jugor që e ka shfuqëzuar këtë dënim dhe i 23-ti në të gjithë SHBA-së.

(I.A/dosja.al)

Shto Koment