Opinione

Unë do t’ju tregoj se si Shqipëria është qendra e trafikut të drogës në Itali dhe Evropë

Trafikantët e drogës u frymëzuan nga të njëjtat teknika si narkot kolumbiane për të lëvizur sasi të mëdha kanabisi për të shpërndarë kokainë nga Amerika Latine dhe heroinë nga Azia Qendrore përmes Italisë dhe pjesën tjetër të Evropës.
Featured image of article: Unë do t’ju tregoj se si Shqipëria është qendra e trafikut të drogës në Itali dhe Evropë Plantacione me drogë dhe Vincenzo Musacchio

ITALI- Pesë vjet më parë, autoritetet shqiptare filluan një veprimtari zhdukjeje të plantacioneve të drogës në fshat, duke shpresuar të shkatërrojnë fushat e kanabisit dhe të arrestojnë disa kultivues. Ky operacion kishte synim për të zvogëluar fuqinë e trafikantëve, duke e çliruar vendin dhe duke lehtësuar hyrjen e tij në Bashkimin Evropian. Trafikantët, përkundrazi, dolën më të fortë, sepse, përmes korrupsionit, rezultat i fitimeve të tyre të mëdha, ata prishën objektivat e këtij operacioni. Trafikantët e drogës u frymëzuan nga të njëjtat teknika si narkot kolumbiane për të lëvizur sasi të mëdha kanabisi për të shpërndarë kokainë nga Amerika Latine dhe heroinë nga Azia Qendrore përmes Italisë dhe pjesën tjetër të Evropës.

Ata përdorën një përzierje të strategjisë frikësuese dhe korruptive në varësi të rrethanave. Tani mafia shqiptare konsiderohet se është ndër trafikantët kryesorë në botë të heroinës, kokainës dhe kanabis. Të dy SHBA dhe agjensitë evropiane të zbatimit të ligjit kanë përshkruar Shqipërinë si furnizuesi më i madh kanabis në Bashkimin Evropian, si dhe një pikë e rëndësishme tranziti për heroinën dhe kokainën. Bazuar në vlerën e konfiskimeve të drogës, disa vlerësojnë se vetëm marihuana gjeneron të ardhura deri në katër miliardë dollarë në vit, gjysmën e PBB-së shqiptare. Nuk ka nevojë ta mohosh atë: Deti Adriatik është ende një autostradë për trafik droge në të gjithë Evropën. Rreth një vit më parë, në janar, 1.5 ton kanabis u kapën nga autoritetet italiane nën një peshqir në një anije kënaqësie.

Është mirë të theksohet se sipas Eurojust vetëm 10% e dërgesave të drogës janë përgjuar dhe jashtë vendit, pjesa tjetër kalon. Trafikantët janë bërë aq të fuqishëm saqë kanë bashkëpunim në të gjithë botën. Ata janë shumë të mirë në administrimin e parave të tyre dhe korruptimit, nga Amerika Latine, në Evropë. Është mjaft e qartë se të gjithë këta mafiozë funksionojnë me një nivel të caktuar mbrojtjeje dhe mbështetje politike. Shqipëria është bërë selia e trafikut të drogës në kontinentin Evropian dhe shumë kanë frikë se paratë që vijnë nga veprime kriminale kanë infektuar plotësisht elitën politike dhe financiare, duke e bërë më të vështirë anëtarësimin në Bashkimin Evropian.

Shqipëria tani është një “narco-shtet”, është “Kolumbia Evropiane”. Është prodhuesi dhe është shpërndarësi më i akredituar i ilaçeve në Evropë. Tregtia e drogës jeton në qytetet kryesore të vendit, përfshirë kryeqytetin, Tiranën dhe qytetet portuale të Durrësit dhe Vlorës. Në letër, Shqipëria ka një nga ekonomitë më të varfra në Evropë, me një sektor bankar pothuajse jo-ekzistent. Në fakt, qytetet shqiptare po përjetojnë një bum masiv ndërtimesh me dyqane të reja luksoze, zyra vezulluese, kulla banimi dhe qendra tregtare në rritje. Shqipëria nuk është më vetëm një qendër kultivimi, ajo është bërë një qendër investimesh, shpërndarjeje dhe trafiku ndërkombëtar. Për vite të tëra, Edison Harizaj ka qenë drejtuesi i rrjetit të trafikut të kanabisit në Vlorë. Ai mbeti i vrarë nga rivalët duke përdorur dhunë dhe frikësim, por edhe duke i dhënë ryshfet policisë dhe zyrtarëve lokalë për të goditur armiqtë e tij. I dëbuar nga Vlora, një qytet i dashur nga trafikantët për afërsinë e tij në brigjet italiane, ai e transferoi biznesin e tij në Belgjikë, Hollandë dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Në Shqipëri ka një grindje në rritje midis bandave rivale. Trafikantët shqiptarë ende përpiqen të mbajnë një profil të ulët, duke preferuar të qëndrojnë jashtë vëmendjes. Verën e kaluar, një trafikant, Gazmend Merkaj, zbuloi një bombë në makinën e tij. Duke kuptuar se ai ishte një shenjë vdekjeje, ai u kthye në polici sesa të rrezikonte vdekje të sigurt. Ermal Harizaj, shefi i drogës me nofkën “kumbari”, nuk ishte aq me fat. Më 7 nëntor të vitit të kaluar ai u vra në një sulm midis Tiranës dhe Durrësit. Ai ishte tridhjetë e nëntë vjeç dhe ka shumë të ngjarë viktimë e të njëjtëve trafikantë që ndiqnin nga Shqipëria disa vjet më parë. Ata u kthyen për të vrarë “shefin”. Shqiptarët sot janë bërë specialistët e trafikut të drogës në pjesën tjetër të Evropës. Kartelet shqiptare tani janë përqendruar në bizneset më fitimprurëse të kokainës dhe heroinës. Në vend që të rrezikojnë rritjen e kanabisit jashtë, trafikantët e kanë kthyer Shqipërinë në një qendër tranziti të drogës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Heroina futet në mënyrë klandestine në Shqipëri përmes importit të veshjeve dhe këpucëve të importuara nga Turqia, një nga eksportuesit më të mëdhenj të tekstilit në botë. Kokaina, nga ana tjetër, arrin në dërgesat e bananeve dhe vajit të palmës nga Kolumbia. Sigurisht, me sistemin e korrupsionit, fushat e kanabisit u rishfaqën edhe aty ku u shkatërruan. Më 28 shkurt 2018, autoritetet evropiane përgjuan gjashtë tonë kokainë të maskuar si një dërgesë bananeje. Kokaina, heroina, kanabisi ngarkohen në gjellë me shpejtësi të lartë që shkojnë në brigjet italiane nga Vlora, Durrësi apo edhe nga kombi fqinj i Malit të Zi. Vetëm disa muaj më parë në dhjetor, Italia konfiskoi një varkë që mbante 1.5 ton kanabis me vlerë rreth dhjetë milion euro. Trafikantët nuk përdorin vetëm detin. Banda mafioze Bajri, një specialist në trafikun e drogës, shtrin tentakulat e saj drejt Italisë, Hollandës, Belgjikës dhe Spanjës, dhe gjithashtu është i përfshirë në pastrim parash në këto vende. Në Shqipëri, për fat të keq, trafikantët shpesh arrijnë të dalin nga burgu.

Ndëshkueshmëria është një nga pengesat kryesore në luftën kundër trafikantëve të drogës. Këta kriminelë kanë infektuar plotësisht institucionet, në nivelet më të thella. Dhjetra zyrtarë të nivelit të lartë shqiptarë – nga kryetarët e komunave deri te ministrat – janë përfshirë në trafikun e drogës dhe tregtisë dhe në disa raste madje e kanë lehtësuar atë duke korrur përfitime të konsiderueshme ekonomike. Kelmend Baili, me nofkën “Escobar”, pas akuzave për të qenë një shef droge dhe i arrestuar, vazhdon të ndërtojë hotele, restorante dhe restorante të paarritura kullash të reja përmes bandës së tij, duke i dhënë ryshfet zyrtarëve lokalë për të fituar kontrollin e parcelave të tokës. tokë në Sarandën turistike. Apeli i biznesit të drogës duket të jetë i papërballueshëm edhe për të rinjtë me pak mundësi në një vend me një PBB për frymë shumë më poshtë se mesatarja evropiane. Paga fillestare për nëpunësit civilë është rreth treqind euro në muaj. Vendi ofron pak për sa i përket jetës dinjitoze, edhe nëse jeni punëtor i zellshëm. Trafikimi i drogës dhe droga janë shkurtore për të dalë nga varfëria dhe për t’u pasuruar dhe respektuar brenda një kohe të shkurtër. Situata nuk është e lehtë dhe vetëm Shqipëria nuk do të jetë në gjendje ta bëjë atë!

SHËNIM: Autori është jurist dhe president i Observatorit Molise Anti-Mafia

Shkrimi origjinal në linkun: https://bit.ly/3c5tU04

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment