Rajoni

Vilë në zonat më EKSKLUZIVE të Greqisë! Kryeministri grek akuza paraardhësit të tij, Tsipras ‘lan duart’: Paguaj vetëm 500 euro në muaj, po ti?

Partia “Neo Demokracia” kërkohet llogari lidhur me qeranë e vilës, pronarin e saj dhe konfirmim lidhur me fjalët se vendi ku relaksohet ish-kryeministri është në shitje për 1.2 milion euro. Përgjigjen pyetjeve të bëra nga maxhoranca ia dha vetë Tsipras.
Featured image of article: Vilë në zonat më EKSKLUZIVE të Greqisë! Kryeministri grek akuza paraardhësit të tij, Tsipras ‘lan duart’: Paguaj vetëm 500 euro në muaj, po ti? Kyriakos Mitsotakis dhe Aleksis Tsipras

ATHINË– Përplasje mes politikanëve në Greqi. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka akuzuar paraardhësin e tij, kreun e Syrizas, Aleksis Tsipras se ka marrë me qera një vilë në kepin e Sounios dhe në atë të Legrenas, duke paguar shuma marramendëse.

Në një deklaratë zyrtare nga partia “Neo Demokracia” kërkohet llogari lidhur me qeranë e vilës, pronarin e saj dhe konfirmim lidhur me fjalët se vendi ku relaksohet ish-kryeministri është në shitje për 1.2 milion euro. Përgjigjen pyetjeve të bëra nga maxhoranca ia dha vetë Tsipras me anë të një postimi në Facebook, duke e akuzuar kundërshtarin e tij politik, Mitsotakis se po hedh baltë ndaj tij në një kohë të vështirë. Ish-kryeministri e akuzon kundërshtarin se balta, skandalet dhe populizmi janë ‘ngulitur’ në formën sesi ai bën politikë, duke i kërkuar transparencë edhe për pronat e tij.

“Në rrugën time, ndryshe nga Z. Mitsotakis, unë kurrë nuk kam pasur dhe nuk kam asgjë për të fshehur. Kështu që unë citoj publikisht kontratat përkatëse të qirasë së shtëpive të pushimit që kam marrë me qira në zonë që nga viti 2015. Dhe sqaroj: 1) Nga vera e vitit 2015 deri në verën e vitit 2019, familja ime mori me qira një vilë 185 m2 në zonën e Lavreotikit, për 1200 euro në muaj gjatë tre muajve të sezonit veror. Dhe qirat përkatëse janë depozituar në zyrën e taksave që nga viti 2015. Në qershor të këtij viti unë nënshkrova një marrëveshje qiraje katër-vjeçare për një shtëpi pushimi prej 71 m2 në zonën e Lavreotikit, për 500 euro në muaj për tre vitet e ardhshme dhe 900 euro në muaj për vitin e katërt. Marrëveshja përfshinte depozitimin e paradhënies në një llogari bankare, e cila u bë në llogarinë e ALPHA BANK në 4 korrik 2020. Marrëveshja u paraqit në zyrën e taksave në 2 korrik 2020. Pas gjithë kësaj debati dhe transparencës së plotë me botimin e çdo elementi përkatës, shpresoj që kjo rrëmujë baltë dhe shpifje të ketë përfunduar përfundimisht. Unë i rekomandoj që Z. Mitsotakis të bëjë të njëjtën gjë për kontratat e qirasë që i përkasin atij, kostot e mirëmbajtjes së dhjetëra pronave që ai zotëron dhe në veçanti për kreditë e tij. Në më shumë se 12 vite kam qenë kryetar partie, kam zgjedhur të mos ushtroj të drejtat që më jep ligji për të mbrojtur veten, madje edhe nga sulmet dashakeqe. Por ka raste kur heshtja perceptohet si faj,”-shkruan ndër të tjera ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë që deri më tani nuk ka asnjë reagim nga ana e kryeministrit dhe as nga partia e tij që publikoi akuzat ndaj Tsipras. Ky i fundit e drejtoi vendin fqinjë nga viti 2015 deri në 2019, vit kur humbi ndaj partisë së Mistotakis.

(k.m./dosja.al)

Shto Koment