Bota

Vijon skandali me përgjimet e ‘Pegasus’, telefoni i ish-ministrit francez tregon gjurmë të lidhura me sistemin e spiunimit të NSO

François de Rugy, i cili ishte ministër i mjedisit në kohën e aktivitetit, tha se ai ishte "i habitur" nga zbulimi, i cili ngre pyetje të reja në lidhje me përdorimin e spyware nga klientët e NSO, një kompani izraelite e mbikëqyrjes.
Featured image of article: Vijon skandali me përgjimet e ‘Pegasus’, telefoni i ish-ministrit francez tregon gjurmë të lidhura me sistemin e spiunimit të NSO foto ilustruese

FRANCË- Telefoni celular i një ish-ministri francez tregoi gjurmë dixhitale të aktivitetit të shoqëruara me sisteme spiunimi të NSO Group, sipas analizës mjeko-ligjore të ndërmarrë nga hetimi i projektit Pegasus.

François de Rugy, i cili ishte ministër i mjedisit në kohën e aktivitetit, tha se ai ishte “i habitur” nga zbulimi, i cili ngre pyetje të reja në lidhje me përdorimin e spyware nga klientët e NSO, një kompani izraelite e mbikëqyrjes.

Sipas Guardian, detajet e tij u shfaqën në një bazë të dhënash të rrjedhur, e cila gjithashtu përfshinte numrat celularë të presidentit francez, Emmanuel Macron dhe shumicën e kabinetit të tij me 20 anëtarë, së bashku me kryeministrin e atëhershëm, Oudouard Philippe.

De Rugy tha se ai e kishte raportuar çështjen te prokurori i shtetit francez dhe tha se rezervonte të drejtën për të ndërmarrë veprime të mëtejshme ligjore, nëse këshillohet ta bëjë këtë.

Hetimi i mediave u atribuon një rol shërbimeve të inteligjencës marokene në këtë operacion. Ky informacion më befason. Unë kam kërkuar një audiencë me ambasadorin marokenë në Francë. ”-tha ai.

Analiza mjeko-ligjore në telefonin e De Rugy u ndërmor nga Laboratori i Sigurisë i Amnesty International, një partner teknik në projektin Pegasus. Ai tregoi gjurmët e një aktiviteti të lidhur me Pegasin në pajisje, por nuk kishte prova të një infektimi të suksesshëm.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një zëdhënës i Grupit NSO tha se Macron dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë franceze dhe belge në listë “nuk kanë qenë dhe kurrë nuk kanë qenë shënjestra të Pegasit”.

Nuk është një listë e synimeve ose synimeve të mundshme të klientëve të OST-së,” shtuan ata.

Lista e rrjedhur përmban gjithashtu numra që i përkasin Charles Michel, ish-kryeministri i Belgjikës i cili tani shërben si president i Këshillit Evropian, si dhe babait të Michel, Louis Michel, një ish-ministër i jashtëm belg.

Shfaqja e një numri në listën e rrjedhur, i cili përfshin numra të zgjedhur nga qeveritë që janë klientë të NSO Group, firmës izraelite të spiunëve, nuk do të thotë se ai ishte subjekt i një sulmi të përpjekur ose të suksesshëm. NSO këmbëngul se baza e të dhënave nuk ka “asnjë rëndësi” për kompaninë. Kompania tha se mund të jetë pjesë e një liste më të madhe numrash që mund të jenë përdorur nga klientët e NSO Group “për qëllime të tjera”.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment