Bota

Vijon përplasja/ Soros kërkon sërish largimin e Zuckerberg-ut nga Facebook-u, akuzat për bashkëpunim me Trump

Soros ka bërë thirrje edhe një herë për largimin e lidershipit aktual të Facebook, duke e akuzuar atë për bashkëpunim me presidentin amerikan Donald Trump.
Featured image of article: Vijon përplasja/ Soros kërkon sërish largimin e Zuckerberg-ut nga Facebook-u, akuzat për bashkëpunim me Trump George Soros-it, Sheryl Sandberg dhe Mark Zuckerberg

SHBA- Vijon përplasja mes George Soros-it dhe Mark Zuckerberg. Miliarderi Soros kërkon sërish largimin e Zuckerberg-ut nga Facebook-u. Në një letër të publikuar në “Financial Times”, e cila është botuar të martën, Soros kërkon që Mark Zuckerberg dhe Sheryl Sandberg të hiqen nga kontrolli i Facebook, pasi sipas tij ata bashkëpunojnë me presidentin amerikan Donald Trump, që ky i fundit të rizgjidhet sërish. Sipas tij Zuckerberg nuk ka nevojë për rregullim qeveritar për të ndaluar pranimin e të gjitha reklamave politike deri pas zgjedhjeve të SHBA-së në nëntor të 2020-ës.

Thuhet ndër të tjera në letër:

M. Zuckerberg duket se është i angazhuar në një lloj marrëveshjeje të ndihmës së ndërsjellë me Donald Trump që do ta ndihmojë atë të rizgjidhet. Facebook nuk ka nevojë të presë rregulloret e qeverisë për të ndaluar pranimin e reklamave politike në vitin 2020 deri pas zgjedhjeve të 4 nëntorit. Nëse ka dyshime nëse një reklamë është politike, ajo duhet të gabojë në anën e kujdesit dhe të refuzojë të publikojë. Nuk ka gjasa që Facebook të ndjekë këtë kurs. Prandaj, përsëris propozimin tim, Mark Zuckerberg dhe Sheryl Sandberg duhet të hiqen nga kontrolli i Facebook. (Do të thotë që unë mbështes rregullimin e qeverisë për platformat e mediave sociale.)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Theksojmë se ky reagim i Soros-it vjen pasi Zuckerberg u shpreh publikisht se duhen disa  rregullime qeveritare për mediat sociale.

Burimi: Financial Times

J.V/Dosja.al

Shto Koment