Bota

Video/ Vdekja e të riut në Belgjikë, qindra njerëz dalin në protestë, përplasen me Policinë

Kryetari i bashkisë Saint-Josse-ten-Noode, Emir Kir kishte dhënë  leje për një demonstrim statik me 100 të pranishëm, kjo ishte tejkaluar ku numri i protestuesve ishte afërsisht 500. Protestuesit kërkojnë qartësi për vdekjen e tij.
Featured image of article: Video/ Vdekja e të riut në Belgjikë, qindra njerëz dalin në protestë, përplasen me Policinë Protesta ne Belgjik

BELGJIKË-Rreth 500 protestues janë mbledhur ditën e sotme në stacionin policor të Brukselit Verior pas vdekjes së Ibrahima B. (23 vjeç), i cili vdiq rreth një orë pasi u arrestua fundjavën e kaluar.

Sipas mediave të huaja, kryetari i bashkisë Saint-Josse-ten-Noode, Emir Kir kishte dhënë  leje për një demonstrim statik me 100 të pranishëm, kjo ishte tejkaluar ku numri i protestuesve ishte afërsisht 500. Protestuesit kërkojnë qartësi për vdekjen e tij.

Bëhet e ditur, se fillimisht protestat, u zhvillua paqësisht, por rreth orës 4:00 kaluan të dhunshme, ku njerëz filluan të hedhin gurë dhe fishekzjarre ndaj policisë, e cila përdori ujë për shpërndarjen e tyre. Organizatorët e demonstratës u përpoqën më kot të qetësonin njerëzit. Në ndërkohë, xhami i një makine policie u thye dhe zjarret e vegjël filluan në disa vende.

Video nga protesta: 


 

Grupe e protestuesve shkuan deri te Place Liedts në Schaerbeek, ku thyen xhamat e stacionit të policisë. Ndërkohë, është ende e paqartë nëse është bërë ndonjë arrestim ose nëse ndonjë person është plagosur.

Ibrahima Barrie, 23, me origjinë afrikane, u arrestua mbrëmjen e të shtunës për thyerjen e rregullave të koronavirusit dhe u dërgua në një stacion policie. Ai humbi ndjenjat një orë më vonë dhe vdiq në një spital.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment