Bota

VIDEO/ Tsunami artificial në pishinë, plagosi 44 persona në Kinë

Të paktën 44 persona kanë mbetur të plagosur nga një tsunam artifiacial të dielën e kaluar në Kinë, në një pishinë ku njerëzit po kalonin fundjavën.
Featured image of article: VIDEO/ Tsunami artificial në pishinë, plagosi 44 persona në Kinë Foto Ilustruese

KINË- Janë plagosur të patën 44 persona nga një tsunam artifiacial në Parkun “Yulong Shuiyun” në Kinën veriore të dielën e kaluar.

Nga video të bërë virale në mediat sociale, dallohet qartë forca e ujit që ka marrë para qindra njerëz duke lënë të lënduar shumë prej tyre.

Ishte një makineri përkatëse që ka ngritur kaq lartë një valë uji, që ka frikësuar shumë të gjithë njerëzit që po pushonin të dielën në pishina.

Kjo lloj vale ishte realizuar edhe herët  e tjera, por herën e fundit diçka ka ndodhur gabim që ka shtuar forcën e ujit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pavarësisht se shumë njerëzit dinin të notonin, të paktën 44 persona kanë mbetur të lënduar.

Në këtë pishinë kishte të rritur e fëmijë, prandaj vala e madhe e ujit ka frikësuar të gjithë sa dëgjoheshin britma të mëdha.

Valët e ujit kaluan edhe disa metra larg pishinës, duke rrëzuar përtokë edhe njerëzit që po kalonin aty pranë.

Autoritet kanë thënë se kjo ndodhi si shkak i mos funksionimit të rregullt të makinerisë.

Marrë dhe përshtatur nga Independent

A.C/Dosja.al 

Shto Koment