Bota

VIDEO/Tajfuni “Haishen” godet Korenë e Jugut, mijëra shtëpi pa energji, dhjetëra të plagosur e fluturime të anuluara

Deri më tani në Korenë e Jugut, erërat e forta kanë ndërprerë energjinë për pothuajse 5,000 familje në skajin jugor të gadishullit Korean, duke përfshirë ishullin turistik të Jeju.
Featured image of article: VIDEO/Tajfuni “Haishen” godet Korenë e Jugut, mijëra shtëpi pa energji, dhjetëra të plagosur e fluturime të anuluara Foto nga Koreja

KORE E JUGUT- Tajfuni “Haishen”, ka goditur Korenw e Jugut, pasi u përplas më parë në Japoni. Pjesa më e prekur është Ulsan, një nga qytet më të mëdha të Koresë së Jugut.

Ndërkohë, tajfuni shkaktoi një humbje të energjisë në qindra mijëra shtëpi në Japoni, tridhjetë e dy persona u plagosën dhe 300 fluturime nga 10 aeroporte u anulluan.

Megjithësi dëmet nuk ishin aq të mëdha sa u parashikuan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani në Korenë e Jugut, erërat e forta kanë ndërprerë energjinë për pothuajse 5,000 familje në skajin jugor të gadishullit Korean, duke përfshirë ishullin turistik të Jeju.

Ndërsa në Japoni, gati 430,000 shtëpi në rajonin e Kyushu iu mungoi për disa orë energjia elektrike dhe shumë fabrikave, shkollave dhe bizneseve në të gjithë Japoninë perëndimore janë mbyllur. Qindra fluturime dhe shërbime trenash gjithashtu janë anulluar.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment