Bota

VIDEO/ Si u përfshi Hong Kongu nga kjo valë protestash të pandalshme!

 Nuk kanë të sosur protestat në Hong Kong. Mbi dy muaj qytetarët kinezë mblidhen në rrugët e Hong Kongut dhe protestojnë kundër ekstradimeve.
Featured image of article: VIDEO/ Si u përfshi Hong Kongu nga kjo valë protestash të pandalshme! Pamje nga protestat

HONG KONG– Policia po përplaset çdo ditë me turmat, pasi sëfunmdi qytetarët kanë bllokuar edhe aeroportin e Hong Kongut, duke anuluar qindra fluturime të rezervuara.

Ndërkohë si policia dhe protestuesit janë të paqtë në atë cak bëjnë. Pasi në një deklaratë  të fundit, Policia e Hong kongut deklaroi se as ne nuk do tregonim forcën tonë, nëse protestuesit nuk do të ishin të dhunshëm. Gjithashtu edhe këta të fundit kanë kërkuar falje për trazirat që kanë krijuar dhe anulimet e fluturimeve në aeroport.

Tashmë si policia dhe protestuesit gjenden të bllokuar një  spirale provokimi. A ka ndonjë rrugëdalje, dhe kush mund të jetë ajo?

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kujtojmë që struktura të caktuara të qeverisë së Kinës nuk kanë bërë ndonjë deklaratë, apo të marrin masa për qetësimin e kësaj gjendje shkatërruese.

Policia është e ndërgjeqshme që po bën punën e saj, e ndërsa protestuesit nuk duan të ndalen pavarësisht se po shkatorrjnë çdo gjë.

 Burimi: BBC 

A.C/Dosja.al 

Shto Koment