Aktualitet

VIDEO/ Në Thumanë ka pllakosur heshtja e varrit, Berisha pi kafenë e hidhur pranë familjes Vata, të pranishmit kokëulur

Të pranishmit shihen me kokat ulur pas dhimbjes së madhe që kanë përjetuar. Vata humbi dy anëtarë të familjes së tij, të shoqen Hajrie Vata dhe nipin 7-vjeçar, Rolejt Vata.

THUMANË– Ish-kryeministri Sali Berisha ishte sot pranë familjes Vata dhe të tjerave që humbën anëtarët e tyre në tragjedinë e 26 nëntorit. B

erisha ishte i shoqëruar nga ish-deputetja Dhurata Çupi dhe bashkë me të piu kafën e hidhur me kryefamiljarin Fehmi Vata.

Të pranishmit shihen me kokat ulur pas dhimbjes së madhe që kanë përjetuar. Vata humbi dy anëtarë të familjes së tij, të shoqen Hajrie Vata dhe nipin 7-vjeçar, Rolejt Vata.

Çupi ndër të tjera u shpreh se i gjithë Mati dhe e gjitha Shqipëria është në një pikëllim të thellë për këto humbje të mëdha.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Është e dhimbshme dhe tragjike. S’ka ku të shkojë më shumë. situate është e jashtëzakonshme. Ngushëlloj familjen. Zoti i forcoftë,”- u shpreh ish-deputetja më pas.

Në ceremoninë mortore ka qenë o pranishëm edhe kryeministri Edi Rama. Ai ka publikuar video nga oamjet e dhimbshme teksa familjet fatkeqe përcollën për në banesën e fundit anëtarët e tyre.

50 persona të vdekur, 750 të plagosur dhe 47 të  shpëtuar, ky është bilanci i tërmetit. Kërkimet në Thumanë u mbyllën paraditen e djeshme, ndërsa në zonat e tjera u mbyllën pasdite. Trupi i fundit u nxorr pak pas mesnate në zonën e njohur si “2 Gjelat”. Toka vijon të dridhet ndërsa viktimat po përcillen një e nga një për në banesën e fundit.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment