Aktualitet

VIDEO/ NASA shkatërron raketën e planifikuar për udhëtime në Hënë, mjeti kalon testin

NASA e testoi këtë raketë për të parë performancën që do të kishte ajo nga forca e trysnive te ndryshme.
Featured image of article: VIDEO/ NASA shkatërron raketën e planifikuar për udhëtime në Hënë, mjeti kalon testin Foto nga ngjarja

TIRANË– Agjensia më e madhe e hapësirës në botë NASA ka ndarë një video befasuese ku shihet se si ka shkatërruar një tank oksigjeni 20 metra të lartë, i cili ishte pjesë e një testimi mbi  raketën e modeluar për të shkuar në Hënë.

Daily Mail shkruan nër të tjera, NASA e testoi këtë raketë për të parë performancën që do të kishte ajo nga forca e trysnive te ndryshme.

Si pasojë e këtij demostrimi shkencëtarët ngelën të kënaqur sepse çdo gjë shkoi sipas pritshmërive të tyre duke thënë se kjo do të jetë raketa më e zhvilluar dhe më e fuqishme e ndërtuar ndonjëherë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Raketa është planifikuar të bëjë nisjen e saj të parë në Nëntor 2021 për 3 javë ku do të përshkrojë distancën Tokë-Hënë.

Ndërsa në vitin 2024 raketa është planifikuar të dërgojë gruan e parë dhe burrin e rradhës në Hënë.

(i.a.dosja.al)

Shto Koment