Politike

VIDEO/ 1-qershori hap kufijtë me vendet ku ka shqiptarë, Rama: Data 10 sjell plazhet! Kjo është java e fundit me kufizime, edhe dy të diela izolimi kanë mbetur (Plani për fundjavat pa makina)

 • Edi Rama: Nga 1-Qershori hapim kufijtë tokësorë mes gjithë shqiptarëve
 • Rama jep lajmin e madh për hapjen e plazheve: Kufizimeve po u vjen fundi
 • 1-qershori hap kufijtë tokësorë me vendet ku ka shqiptarë. Data 10 qershor sjell hapjen e plazheve. Do ngrihet një komision i posaçëm për masat. Në fund të muajit diskutohet për planin e hapjes së urbanëve. Kjo është java e fundit e kufizimeve. Ju presin vetëm dy fundjava izolimi. Në muajin tetor parashikohet që të nisin sërish fundjavat pa makina, deri në muajin mars të vitit tjetër.
  Featured image of article: VIDEO/ 1-qershori hap kufijtë me vendet ku ka shqiptarë, Rama: Data 10 sjell plazhet! Kjo është java e fundit me kufizime, edhe dy të diela izolimi kanë mbetur (Plani për fundjavat pa makina) Edi Rama

  TIRANË– Kryeministri Edi Rama dha lajmin e madh për të tjera hapje pas datës një qershor. Në një video-komunikim në profilin e tij në Facebook, Rama deklaroi se duke filluar nga data një qershor do të hapet i gjithë kufiri tokësor mes shqiptarëve dhe vendeve që ka shqiptarë.

  Ndër të tjera, kryeministri shtoi se këtë javë do të hapen edhe plazhet, vetëm për hotelet për momentin, ndërsa sqaroi se do të ngrihet një komision i posaçëm për këtë hapje dhe për të gjitha masat që duhen marrë.

  Nga data 10 qershor, plazhi do të jetë i hapur për hotele, në fund të muajit do të diskutohet për transportin publik, ndërsa këtë javë, për të fundit herë, do të vijohet me oraret e kufizuara në të gjitha zonat e kuqe në Shqipëri. Që do të thotë se do të vijojë lëvizja e qytetarëve dhe mjeteve nga ora 05:00 deri në orën 21:00, me makina dhe pa autorizime, bashkë me bizneset e hapura, por më pas do të mbyllen. 

  Për fundjava, kryeministri shtoi se do të vijonë të jenë të mbyllura edhe për dy javë të tjera, ndërsa më pas do të vijohet me sezonin turistik. Në muajin tetor, Rama tha se fundjavat do të jenë ditë makina, deri në fund të muajit mars, për t’i bërë qytetarët t’i qëndrojnë larg tymit. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Rama sqaroi gjithashtu edhe mbylljen e të shtunave dhe të dielave dhe shtoi se kjo gjë nuk bëhet pasi virusi sulmon më shumë, por sepse koha e bukur bën që njerëzit të dalin më tepër. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos besonin histori me mikroçipe apo eliminim pensionistësh.

  “Ne e mbyllim të shtunën dhe të dielën e izolojmë totalisht, jo sepse na sulmon virusi ëm shumë, por sepse nuk i rezitojmë dot kohës së bukur dhe derdhemi duke dalë. Janë pikërisht ato gjëra që bëmë dhe ato që po bëjmë, që nuk patëm vuajtje dhe qindra të vdekur. Massachusetts në SHBA ka dyfishin e popullit të Shqipërisë dhe numëron mbi 6 mijë të vdekur. Sepse nuk bëri ato që ne bëmë dhe që ndjekësit e kësaj faqeje mendojnë se ajnë komplotet e botës, së Gates për të instaluar mikrochipin, e për të kursyer lekët e pensioneve. E dini që sot Suedia ka numri më të vdekur në një kohë më të shkurtër? Dhe Suedia nuk është vendi ku bëhen dasma me nga 500 vetë dhe nuk kanë nevojë për polici e ushtri kur u thotë qeveria që të rrinë mbyllur. Tani na kanë dalë pretendimet se bota qenka hapur. Cila botë qenka hapur? Shkoni në Greqi dhe bëni xhiro me makinë, shkonë në Itali e Spnajë dhe ikni ku të doni. Dhe shikojeni se ne po hedhim hapa të mirëmenduara por jo dhe aq të ngadalta,”- tha ai ndër të tjera.

  (f.m./dosja.al)

  • 20:31

   Rama jep lajmin e madh për hapjen e plazheve: Ndodh këtë javë! Kufizimeve po u vjen fundi, kanë mbetur vetëm dy fundjava izolimi për Shqipërinë

   Kryeministri Edi Rama dha lajmin e madh për të gjithë shqiptarët që mezi kanë pritur hapjen e plazheve. Përmes një video-komunikimi në live në Facebook, Rama bëri me dije se këtë javë do të hapen edhe plazhet, vetëm për hotelet për momentin, ndërsa sqaroi se do të ngrihet një komision i posaçëm për këtë hapje dhe për të gjitha masat që duhen marrë. Nga data 10 qershori, plazhi do të jetë i hapur për hotele, në fund të muajit do të diskutohet për transportin publik, ndërsa këtë javë, për të fundit herë, do të vijojët me oraret e kufizuara në të gjitha zonat e kuqe në Shqipëri. Që do të thotë se do të vijojë lëvizja e qytetarëve dhe mjeteve nga ora 05:00 deri në orën 21:00, me makina dhe pa autorizime, bashkë me bizneset e hapura, por më pas do të mbyllen.  Për fundjava, kryeministri shtoi se do të vijonë të jenë të mbyllura edhe për dy javë të tjera, ndërsa më pas do të vijohet me sezonin turistik. Në muajin tetor, Rama tha se e fundjavat do të jenë ditë pa makina, deri në fund të muajit mars, për t’i bërë qqytetarët tii qëndrojnë larg tymit. “Këtë javë do të ngrihet një autoritet i posaçëm dhe do të merret vetëm me plazhet. Askush nuk i ka hapur plazhet, por ne do t’i hapim, shumë shpejt. Këtë javë do të hapen vetëm nëpër hotele. Ne duam që ky sezon të mos jetë i pamundur për sektorin por njëkohësisht të mos na e bëjë të pamundur përballimin e armikut të padukshëm. Prandaj motra e vëllezër të vazhdojmë të ecim së bashku të kurojmë plagën e fundit të ekonomisë. Kjo do të jetë java e fundit me kufizime, por fundjava pa makina do të vazhdojë të jetë aktive edhe për dy javë të tjera. Më pas do të vijojmë me sezonin turistik, për t’u rikthyer në tetor, me një standart për të mbajtur fundjavën pa makina, duke mos lejuar tymin,”- tha Rama.

  • 20:27

   Edi Rama: Nga 1-Qershori hapim kufijtë tokësorë mes gjithë shqiptarëve

   Kryeministri Edi Rama ka treguar se nga data një qershor do të hapen kufijtë mes të gjithë shqiptarëve. Në një video-komunikim në profilin e tij në Facebook, Rama deklaroi se duke filluar nga data një qershor do të hapet i gjithë kufiri tiokësor mes shqiptarëve dhe vendeve që ka shqiptarë. “Nga 1-Qershori hapim kufijtë mes gjithë shqiptarëve. Shqipëria do të hapë kufijvë me Kosovën, Maqedoninë e Veriun, Malin e Zi dhe me të gjitha vendet ku ka shqiptarë. Të gjithë kufijtë tokësorë do të hapen, ndërkohë që plazhet do të qëndrojnë të mbyllura edhe për pak,”- tha Rama.

  Shto Koment