KRYESORET
Politike

VIDEO/ 1-qershori hap kufijtë me vendet ku ka shqiptarë, Rama: Data 10 sjell plazhet! Kjo është java e fundit me kufizime, e

24 Maj 2020, 18:26 Nga DOSJA
VIDEO/ 1-qershori hap kufijtë me vendet ku ka shqiptarë, Rama: Data 10

TIRANË– Kryeministri Edi Rama dha lajmin e madh për të tjera hapje pas datës një qershor. Në një video-komunikim në profilin e tij në Facebook, Rama deklaroi se duke filluar nga data një qershor do të hapet i gjithë kufiri tokësor mes shqiptarëve dhe vendeve që ka shqiptarë.

Ndër të tjera, kryeministri shtoi se këtë javë do të hapen edhe plazhet, vetëm për hotelet për momentin, ndërsa sqaroi se do të ngrihet një komision i posaçëm për këtë hapje dhe për të gjitha masat që duhen marrë.

Nga data 10 qershor, plazhi do të jetë i hapur për hotele, në fund të muajit do të diskutohet për transportin publik, ndërsa këtë javë, për të fundit herë, do të vijohet me oraret e kufizuara në të gjitha zonat e kuqe në Shqipëri. Që do të thotë se do të vijojë lëvizja e qytetarëve dhe mjeteve nga ora 05:00 deri në orën 21:00, me makina dhe pa autorizime, bashkë me bizneset e hapura, por më pas do të mbyllen. 

Për fundjava, kryeministri shtoi se do të vijonë të jenë të mbyllura edhe për dy javë të tjera, ndërsa më pas do të vijohet me sezonin turistik. Në muajin tetor, Rama tha se fundjavat do të jenë ditë makina, deri në fund të muajit mars, për t’i bërë qytetarët t’i qëndrojnë larg tymit. 

Rama sqaroi gjithashtu edhe mbylljen e të shtunave dhe të dielave dhe shtoi se kjo gjë nuk bëhet pasi virusi sulmon më shumë, por sepse koha e bukur bën që njerëzit të dalin më tepër. Ai u bëri thirrje qytetarëve që të mos besonin histori me mikroçipe apo eliminim pensionistësh.

“Ne e mbyllim të shtunën dhe të dielën e izolojmë totalisht, jo sepse na sulmon virusi ëm shumë, por sepse nuk i rezitojmë dot kohës së bukur dhe derdhemi duke dalë. Janë pikërisht ato gjëra që bëmë dhe ato që po bëjmë, që nuk patëm vuajtje dhe qindra të vdekur. Massachusetts në SHBA ka dyfishin e popullit të Shqipërisë dhe numëron mbi 6 mijë të vdekur. Sepse nuk bëri ato që ne bëmë dhe që ndjekësit e kësaj faqeje mendojnë se ajnë komplotet e botës, së Gates për të instaluar mikrochipin, e për të kursyer lekët e pensioneve. E dini që sot Suedia ka numri më të vdekur në një kohë më të shkurtër? Dhe Suedia nuk është vendi ku bëhen dasma me nga 500 vetë dhe nuk kanë nevojë për polici e ushtri kur u thotë qeveria që të rrinë mbyllur. Tani na kanë dalë pretendimet se bota qenka hapur. Cila botë qenka hapur? Shkoni në Greqi dhe bëni xhiro me makinë, shkonë në Itali e Spnajë dhe ikni ku të doni. Dhe shikojeni se ne po hedhim hapa të mirëmenduara por jo dhe aq të ngadalta,”- tha ai ndër të tjera.

(f.m./dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Sondazh

Poll

Tifozët

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik