DikurRajoni

VIDEO-LAJM/ Marsi i përgjakshëm i 98-ës, shtëpia e rrënuar pas vrasjes së Adem Jasharit, familjarët e mbetur gjallë lëngojnë: Nuk i lëmë trojet tona

Videon e ka publikuar Esat Shala në Facebook, ku në të shihen familjarët e mbetur gjallë të cilët lëngojnë për masakrën e kryer.
Featured image of article: VIDEO-LAJM/ Marsi i përgjakshëm i 98-ës, shtëpia e rrënuar pas vrasjes së Adem Jasharit, familjarët e mbetur gjallë lëngojnë: Nuk i lëmë trojet tona Foto nga vendngjarja

KOSOVË- Një video është publikuar së fundmi ku shihet shtëpia e komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Adem Jasharit pas vrasjes së tij. Kjo video është publikuar në përkujtim të 23 vjetorit të vdekjes së Adem Jasharit. Videon e ka publikuar Esat Shala në Facebook, ku shihen familjarët e mbetur gjallë të cilët vajtojnë për masakrën e kryer. Por edhe pse pas kësaj ngjarje ata nuk i kanë humbur shpresat e tyre dhe dëgjohet të jenë të vendosur për të mos u dorëzuar.

“Nuk i lëmë trojet tona,”dëgjohet një anëtare.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Adem Jashari ishte Kryekomandanti dhe themeluesi kryesor i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së). Ai ra dëshmorë më 5 mars 1998 në fshatin Prekaz, gjatë një sulmi. Pas vdekjes ati i është vendosur titulli Hero i Kosovës. Sëbashku me vëllain e tij Hamzën, Adem Jashari ka marrë pjesë në sulmet kundër forcave policore-ushtarake jugosllave. Forcat policore jugosllave dhe Ushtria Jugosllave e sulmuan shtëpinë e tij në mars të vitit 1998, ku Adem Jashari vdiq së bashku me 56 anëtarët e familjes së tij.

(I.A/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment