Kuriozitete

Video/ Festivali më i pazakontë në Spanjë “The Cascamorras”, i tjetërsuar me bojë të zezë

Një festival i cili e ka prejardhjen që para 525 vjetësh, vazhdon edhe në ditët e sotme teksa është bërë mjaft popullor, dhe njihet si festivali me bojë të zezë,i quajtur The Cascamorras".
Featured image of article: Video/ Festivali më i pazakontë në Spanjë “The Cascamorras”, i tjetërsuar me bojë të zezë Pamje nga festivali me bojë të zezë në Spanjë

SPANJË- Rreth 15 mijë njerëz nga qyteti Baza dhe Guadix në pjesën jugore të Spanjës kanën marrë pjesë të premten në festivalin e pazakontë të quajtur “The Cascamorras”.

Tradita besohet se i ka fillimet nga fundi i shekullit 15 kur një banor i qytetit Guadix gjeti një imazh të Virgjëreshës Piedad, gjatë kohës që ajo punonte në një kishë në Baza.

Secili nga këto dy qytete kërkonte ta mbante për vete imazhin, dhe këtu ishte zanafilla e zënkës që vazhdon edhe sot e kësaj dite, por e tjetërsuar në një festival me bojë të zezë.

525 vjet më vonë, ky festival është më i popullarizuar se kurrë, ku marrin pjesë 15-25 mijë njerëz.

Burimi: andalucia

A.C/Dosja.al

Shto Koment