LIVE UPDATES
Aktualitet

VIDEO/ Arrestimi i Gjergj Cukalit, Operacionalja shtrin në tokë  “të fortin” e Myslym Shyrit, momentet para “Game Over

27 Shkurt 2021, 12:54 Nga DOSJA
VIDEO/ Arrestimi i Gjergj Cukalit, Operacionalja shtrin në tokë 

TIRANE- Dosja.al sjell për herë të parë pamjet ekskluzive të arrestimit të Gjergji Cukalit, një nga emrat më aktivë në vitet e fundit në botën e krimit shqiptar. Kjo video e siguruar ekskluzivisht është filmuar mesditën e 24 shkurtit 2021, disa sekonda pasi efektivët e Forcave Operacionale bënë të mundur prangosjen e Cukalit. “Shpejt prangat”-,dëgjohet në video njëri prej efektivëve, ndërsa Cukali “i forti” i Myslym Shyrit është i shtrirë përtokë.

I veshur me një bluzë blu të errët, xhinse dhe atlete, Cukali nuk ka bërë rezistencë. Shoku i tij, djali që shihni në video po ashtu nuk ka kundërshtuar ndalimin. 

Atentati i dështuar ndaj Gjon Menës, Cukali zgjodhi ‘djemtë’ e gabuar

Cukali tashmë është nën pranga, pasi akuzohet se porosi atentatin ndaj Gjon Menës, një biznesmen i njohur në zonën e Kamzës. Gjergji Cukali alias Ergi Hoxha, sipas prokurorisë mori porosi nga më sipër për të ekzekutuar Gjon Menën, në një atentat tipik mafioz, ku duhet të sigurohej se s’do të linte gjurmë. Në këtë moment, i akuzuari kryesor për vrasjen e ish-policit Arben Bilali, kontraktoi dy vëllezërit Jakimi, Ermond Jakimi Enver Jakimi lindur dhe banues në Tiranë, të cilët më 9 shkurt 2021, i vunë tritolin tek makina BMW X5, Gjon Menës e cila ndodhej e parkuar në Kamëz. Në momentin që Mema shtypi pultin për të hapur makinën lënda eksplozove shpërtheu dhe biznesmeni pësoi lëndime në të dyja këmbët, por fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ai ka mohuar porositjen e vrasjes së Menës, por përmes metodave speciale, fillimisht policia arrestoi dy vëllezërit, të cilët treguan se kush ishte porositësi i parë. Policia nuk e raportoi arrestimin e dy vëllezërve Jakimi për të arritur tek Cukali. Pas arrestimit, ai është lënë në burg, por hetimi vazhdon pasi prokuroria dyshon se Cukali nuk është porositësi i parë, por vetëm një ndërmjetës. 

Por kush është Gjergj Cukali, djali “rebel” i Myslym Shyrit që akuzohet për disa vrasje… hyrje-daljet nga burgu dhe sëmundja që i “shpëtoi” jetën

42-vjeçari nuk është një personazh i zakonshëm. Emri i Cukalit është skeduar nga Policia e Shtetit që në vitin 2004, kur ai u akuzua për pengmarrje. Cukali u dënua më 24 nëntor 2006, me akuzën e heqjes së paligjshme të lirisë ndaj shtetasit Fajton Demirlika. Ai u dënua me 10 vite burg për këtë pengmarrje tek “Myslym Shyri” që i dha atij edhe nofkën e famshme si “Gjergj Cukali, tmerri i Myslym Shyrit”. Kjo ishte një nga ngjarjet më të bujshme dhe më publike të kohës, ku autori ishte Gjergji Cukali dhe motivi ishte jo pak, por plot 100 mijë euro që pengu ia kishte 42-vjeçarit. 

Arrestimi në 2016, Cukali ishte koka e rrjetit të kokainës së VIP-ave

Gjergj Cukali nuk qëndroi në heshtje pas lirimit nga burgu me amnisti në vitin 2012 për pengmarrjen e 2004-ës. Ai u arrestua në korrik të 2016, gjatë operacionit Tangent, ku ai u akuzua se ishte koka e një rrjeti të shpërndarjes së kokainës në Tiranë., kryesisisht në zonat më të frekuentura nga VIP-at si  “Myslym Shyri”, ish-Blloku, sheshi “Willson”, në rrugën “Ali Demi”, në zonën e Porcelanit dhe në rrugën e Elbasanit. Në momentin e arrestimit, Cukalit iu gjetën edhe shkresat e tjera me emrin “Ergi Hoxha”, ku nën këtë identitet ai kishte krijuar një jetë të re. Me pasaportë biometrike, kartë identiteti dhe patentë me këtë emër, të gjithë të rinjtë që e takonin, kishin përballë Ergi Hoxhën, një djalë simpatik që pa e njohur sigurisht mund të konsumoje një pije në ish-Bllok. 

Astma bronkiale, sëmundja që e nxorri nga burgu

Në vitin 2017, gjykata Penale e nxorri nga burgu Cukalin për shkak të krizave që astma bronkiale i shkaktonte. 

Vrasja e ish-policit Arben Bilali dhe loja e Cukalit me drejtësinë

Më 30 janar të 2019, Arben Bilali, ish-oficer policie u ekzekutua me armë zjarri në zonën e Selitës në Tiranë dhe për ngjarjen u akuzua Gjergji Cukali. Materiali biologjik i përftuar nga një shishe uji e gjetur në makinën, me të cilën u arratisën autorët e vrasjes së Arben Bilalit, ishte prova më e fortë e Prokurorisë së Tiranës, kundër Gjergj Cukalit. Ai u arrestua në maj të 2019, në një rrugicë pranë shkollës “Vasil Shanto” teksa po ecte në këmbë. 

Shkeljet gjatë procesit të mbledhjes së provave të vrasjes e nxorrën jashtë qelisë Cukalin, i cili në një ritual thuajse të përpiktë, çdo dy vite vetëkërkon përballjen me drejtësinë, si ajo loja e maces me miun, që pasi e kap e lëshon për ta kapur sërish…

(f.g/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet arrestimi i gjergji cukalit gjergj cukali arrestimi i gjergji cukalit gjergj cukali

Sondazh

Poll

Aktualitet 27 Shkurt 2021, 10:21

TIRANË– Silva Bino ka folur nga qyteti i Korçës në lidhje me procesin e vaksinimit të bluzave të bardha, që sot ka nisur edhe në këtë qark. Në një p...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra