Bota

Dubai prodhon shi artificial për të ‘shuar’ vapën e cila kap temperatura deri në 50°C

Teknologjia e nxitjes së shiut në Emiratet e Bashkuara Arabe ka provuar dronë që mund të shkaktojnë shi duke aplikuar goditje elektrike në re pa pasur nevojë për kimikate.

DUBAI– Reshje të mëdha artificiale u shkaktuan në disa rajone të Emirateve të Bashkuara Arabe në mes të një vale të nxehtësisë që pothuajse arriti 50 gradë të mërkurën dhe të enjten e kaluar.

Qendra Kombëtare e Meteorologjisë kreu mbjelljen e reve për të rritur reshjet, shpjegoi Gulf News. Së pari, ata lëshuan alarme për motin në lindje të vendit për mundësinë e formimeve të reve konvektive.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Teknologjia e nxitjes së shiut në Emiratet e Bashkuara Arabe ka provuar dronë që mund të shkaktojnë shi duke aplikuar goditje elektrike në re pa pasur nevojë për kimikate.

Mesatarja e reshjeve në vit arrin vetëm katër inç. Në përpjekje për të frenuar thatësirat ekstreme, Emiratet e Bashkuara Arabe investuan 15 milion dollarë në nëntë projekte të ndryshme për prodhimin e shiut në 2017.

Ky lloj i reve konvektive karakterizohet nga shkaktimi i reshjeve dhe erërave me shpejtësi 40 km/orë që shkaktojnë zhvendosjen e pluhurit dhe rërës. Ato formohen për shkak të temperaturave të larta që shkaktojnë ngritjen e ajrit të ngrohtë dhe të lagësht nga ajri më i ftohtë përreth në atmosferë.

 

(d.a/dosja.al)

Shto Koment