ArgetimBotaKuriozitete

Delfinët e ‘Rrallë Rozë’ po lulëzojnë në Hong Kong

Numri i delfinëve rozë në oqeanin indo-paqësorë të parë rreth Hong Kong është rritur pasi pauza në trafikun e trageteve me shpejtësi të lartë për shkak të koronavirusit lejon speciet e kërcënuara të bëjnë diçka për rikthimin, thanë shkencëtarët.

 KINË- Në Kinë dhe në të gjithë botën ndërsa pandemia e koronavirusit solli pezullimin e jetës së përditshme, ajo ndihmoi jetën e egër të lulëzonte në mungesë të ndërhyrjes njerëzore.

Numri i delfinëve rozë në oqeanin Indo-Paqësorë të parë rreth Hong Kong është rritur pasi pauza në trafikun e trageteve me shpejtësi të lartë për shkak të koronavirusit lejon speciet e kërcënuara të bëjnë diçka për rikthimin, thanë shkencëtarët.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shkencëtaria detare Lindsay Porter tha se numrat e delfinëve në zonë ishin rritur me deri në 30% që nga marsi kur trafiku i trageteve u pezullua, duke i lejuar shkencëtarët një mundësi të rrallë për të studiuar se si zhurma nënujore ndikonte në sjelljen e tyre, tha ajo.

“Këto ujëra, të cilat dikur ishin një nga rrugët më të ngarkuara në Hong Kong, tani janë bërë shumë të qeta”, tha Porter, e cila ka studiuar  për delfinët për tre dekada nga Hong Kong.

Shto Koment