Sport

VIDEO/Çështja e futbollistit të vdekur vazhdon të diskutohet ende, kjo video mund të vendosë gjyqin në CAS

Kjo mosmarrëveshje i ka dërguar të dy skuadrat në gjyqin e CAS, ndonëse FIFA u shpreh qartë se Sala ishte lojtari Cardiff dhe uellsianët duhet të paguajnë
Featured image of article: VIDEO/Çështja e futbollistit të vdekur vazhdon të diskutohet ende, kjo video mund të vendosë gjyqin në CAS Emiljano Sala

ANGLI– Ish-futbollisti i Nantes, Emiliano Sala dhe piloti David Ibbotson humbën jetën më 21 janar të  vitit 2019 kur ishin duke udhëtuar me avion drejt Cardifit nga qyteti francez Nantes. Tani midis dy klubeve ka nisur një beteje ligjore, pasi ekipi francez pretendon 15 milionë paund nga shitja e lojtarit, por ekipi anglez nuk ka ndërmend të paguajë asnjë qindarkë.  Kjo mosmarrëveshje i ka dërguar të dy skuadrat në gjyqin e CAS, ndonëse FIFA u shpreh qartë se Sala ishte lojtari Cardiff dhe uellsianët duhet të paguajnë.

Gjithë debait të ngritur duket se i ka dhënë fund një video e publikuar së fundmi. Sala duket së bashku me Scott Dommett, një menaxher i regjistrimit të lojtarëve të FA të Uellsit. Në video shihet Dommett duke i treguar Sala se ku duhet të nënshkruaj në tre fletë të cilat mendohen se janë një pjesë e kontratës.

 

Por as kjo nuk i ka bindur drejtuesit e Cardiff të cilët pretendojnë se kontratën e vërtetë Sala do e firmoste në Uells. Kjo për faktin se Cardiff nuk kishte rënë plotësisht dakord për kushtet e pagesës së lojtarit dhe shërbimeve të  tjera. Nga ana e klubit të Nantes kjo video nuk është komentuar duke i lënë fjalën e fundit gjyqit në CAS. Sipas raportimeve, videoja është xhiruar tre ditë përpara seSala të udhëtonte drejt Cardiff, në një destinacion që nuk mbërriti kurrë

E.Ç (Dosja.al)

Shto Koment