KRYESORET
Aktualitet

VËZHGIMI-Kush i lëshoi mercenarët e rrjetit në sulmin ndaj portaleve

26 Janar 2022, 15:31 Nga DOSJA
VËZHGIMI-Kush i lëshoi mercenarët e rrjetit në sulmin ndaj

TIRANË– Audio-përgjimi skandaloz që nxorri në pah një tjetër anë të kryebashkiakut Erion Veliaj ka bërë që vetë ky i fundit të ‘ndezë motorët’ e për të sulmuar portalet. Edhe pse në çdo intervistë televizive, vetë Veliaj është shprehur se ajo audio përmbante një bisedë që e bënte çdo djalë në dhomën e ndërrimit, duket se vijimi i qarkullimit të fjalëve +18 që dilnin nga goja e tij, vijon ta shqetësojë. E duket se pavarësisht tentativave për të normalizuar një fjalor rruge të iniciuar nga vetë zyrtari i lartë i Tiranës, është futur në veprim plani ‘B’: Eliminimi!

Kjo audio që zbulonte dhe faktin që Struktura e Posaçme Antikorrupsion kontrollohej nga vetë Partia Socialiste, duhet të zhdukej!

Që prej ditës së hënë, ditë kur edhe njohur dritën e publikimit përgjimi skandaloz në mbledhjen me Shoqatat Sportive të Tiranë, Dosja.al mori sulmet e para. Web-i që zakonisht merr lajmet brenda pak sekondash, kohë për të cilën bëhet edhe lufta për ‘lajmin e fundit’, nisi të kishte probleme. Asgjë nuk funksiononte dhe grupi i ekspertëve të IT-së që kujdesen për portalin e Dosja.al dolën në përfundimit së bëhej fjalë për sulme kibernetike.

Prejardhja: Kryesisht nga Gjermania e Serbia.

Nuk vonoi shumë dhe të njëjtat probleme nisën të kishin edhe portale të tjera, si Lapsi.al, Syri.net dhe SportEkspress. Për Lapsi.al denoncoi vetë botuesi i kësaj medieje në profilin e tij në Facebook, Andi Bushati. Analisti shënjestronte kryebashkiakun Veliaj për sulmet që po merrte faqja e tij. Gazetari Çim Peka, drejtor i Syri.net e Syri TV e tha ‘live’ gjatë emisionit të tij se skuadra që po kryente këto sulme ishte e mirëorganizuar dhe madje po paguante mijëra euro. Peka nuk e përmendi emrin e Veliajt, por shkaku mbetej po i njëjtë, audiopërgjimi.

Eksperti i IT-së, Gent Progni në një koment në Facebook, konstatonte se bazuar në informacionet që ai kishte janë paguar jo pak, por mbi 50 mijë euro për këto sulme kibernetike. Të gjitha këto para që ndryshe nga prioritetet që Veliaj thotë se ka, shkojnë për të sulmuar e për t’i kyçur gojën pushtetit të katërt, medias.

Kjo në fakt nuk është e parë që mediat sulmohen. Konkretisht Jeta Osh Qef, Dosja.al, Syri.net e Lapsi.al kanë qenë në fokus të sulmeve kibernetike. Madje JOQ i është mbyllur disa herë edhe faqja zyrtare në Facebook. A ka nisur ndonjë hetim SPAK për këto sulme? Apo nuk ka marrë urdhër nga ‘lart’ për t’i nxirë jetën dikujt, ashtu siç kryebashkiaku kërcënonte se do të bënte kundrejt zyrtarëve të FSHF?

Këtë herë nuk bëhet fjalë për përgjime ambientale, në një mjedis jopublik të cilat sipas kryeministrit Edi Rama nuk duhet të merren për bazë askund, as si prova fajësie as si prova vërtetësie, provat janë publike, portalet janë sulmuar e institucionet duhet të veprojnë!

(f.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Të fundit

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Zgjedhja e presidentit! Del kundër, Alibeaj: Raundi i parë të mos zhvillohet me 10 Maj

Ndërhyrja e Tabakut, Balla: Ç’punë ke ti? Çfarë bëjmë ne brenda PS na takon ne

Tabaku: Procesi s’ka seriozitet, mazhoranca s’ka legjitimitet, 2 deputetë janë në burg

Emri i presidentit të ri/ Spiropali ftesë PD: Ne kemi takimet tona në PS, mund të vini

Presidenti i ri/ Grida Duma: Do ishte fisnikëri të na i kishit lënë ne propozimin e emrave

Presidenti i ri/ Balla: Më 10 maj nis procesi, me 16 votojmë

Bie dakord me Alibeajn! Balla: Pranoj shtyrjen e procesit, fillimi të jetë data 10

‘Të përfshihen deputetët’/ Kërkesa e Mediut, Balla: Do jem i qartë, ky është kushti jonë

Me 16 maj votohet për presidentin, Spiropali në merak:Aman, vetëm me 17 jo. Kemi kujtime

Shqipëria në krizë për vaj, marketet vënë njoftime: Mos blini më shumë se 6 shishe

Marrëveshja Rama-Basha në Dhërmi, Berisha: Flasim të premten për këtë

Mahmutajt iu sekuestrua pasuria, Berisha: SPAK i PS, u bë pas Kuvendit e në ditë pushimi

Sali Berisha: Do ta bëj Edi Ramën të na njohë mirë, këtu do jemi

22 maji pa asnjë rival? Berisha: S’e kam unë në dorë, gara është transparente

Zyrtarja e DASH e anashkaloi, Berisha: E majta amerikane s’e cakton drejtuesin e PD!

Afat 7 maji, Berisha: S’e kam depozituar ende kandidaturën, sot u informova

Berisha krahason 30 prillin me Kuvendin e PS: Cosa Nostra, u fol vetëm për drogë

Deputetët bojkotuan Kuvendin, Berisha: Vendi juaj është në PD, 30 prilli nuk shtyhej

Berisha i bindur: Edhe ato grupet e vogla do bashkohen me ne

Kuvendi/ Berisha: Kush është i pakënaqur të kërkojë rinumërim të votave

Naftëtarët kërkojnë pagat, Dautaj: Ndihen të poshtëruar, askush s’mban përgjegjësi

Zelenskyy në Kuvendin e Shqipërisë: Ne s’kemi pasur asnjë ditë paqësore

Zelensky në Kuvendin shqiptar: Mbështetja tuaj më kujton Nënë Terezën

‘Të dëbohet diplomati’/ Balla: Berishës i ka mbaruar koha, mbush tollumbace e i lëshon

Fjalimi i Zelenskyy-t në Kuvend, Berisha: Rama na turpëroi sot!

Do e zbatojë Rama? Kërkesa e Zelenskyy-t: Mos lejoni hyrjen e turistëve rusë në Shqipëri

Rama krahason Rusinë me Serbinë: E ndjemë dhimbjen tuaj, na kujton Kosovën

Nuk është i vëmendshëm! Rama s’dëgjon Zelenskyy-n, i pëshpërit diçka Spiropalit

1 orë rruga e bllokuar/ Nis përplasja! Policia shtyn banorët e Rinasit

Sherri me efektivët në Fier! VIDEO nga konflikti, të rinjtë futen në furgonin e policisë

Mirush Kabashi harron emrin e kryebashkiakut të Krujës: Turi, turpi për të gjallët…

Alibeaj u shkarkua, me kë flasë për presidentin?Balla: Është nga Fieri, s’e komentoj dot

Dosja POP...me lot

‘Ti dhe Muli keni mbetur’/ Si u përmbush profecia e Ramës për Partinë Demokratike

VIDEO- Shiu përmbyt Tiranën, probleme në të gjitha akset

Tirana zbardhet nga breshëri i dendur

VIDEO- Në Bulqizë nuk ka qytetarë e minatorë, protestojnë qentë

Përplasi për vdekje të moshuarin në Tiranë, 45-vjeçari ishte i droguar në timon

Iva Tico prezanton burrin

Berisha si Biden, i jep dorën "njeriut të padukshëm"

‘Non-grata’ nga SHBA/ Ish-kryeministri: Unë jam Sali Berisha, s’ka prova, s’pranoj shpifje

Tersi për çiftin Berisha! Para ish-kryeministrit ra dhe e shoqja, momenti kur bie Liria

Berisha rrëzohet në mes të Kuvendit, truproja shkon ta ngrejë

PD mbledh Kuvendin! Rikthehen emrat e njohur, votohet për Këshillin Kombëtar

Ekskluzive/ Urbani i Unazës përfundon në Lanë, pamjet e para nga vendngjarja

Të shtënat në Vlorë, pamje nga aksioni i policisë duke ndjekur autorin

“Shtëpi bari” në Tiranë, kapet mat pronarja, dalin pamjet e “Drug House”, 6 të arrestuar

Floriana Garo jep detaje për Kuvendin e PD: Risi e njerëz me vlera

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…

Ndoja del nga KPK, gazetarët e rrethojnë: Keni përmendur Ramën…