Aktualitet

I emocionuar sa më s’ka, kërkoi konfirmimin mes lotëve, gjyqtari i Apelit Artur Kalaja kalon ‘sitën’ e Vettingut

Gjatë hetimeve lidhur me gjyqtarin, KPK ngriti pikëpyetje mbi një kontratë sipërmarrjeje të bashkëshortes së Kalasëa si dhe përfitimin e 24 milionë lekëve të babait në AKPP.
Featured image of article: I emocionuar sa më s’ka, kërkoi konfirmimin mes lotëve, gjyqtari i Apelit Artur Kalaja kalon ‘sitën’ e Vettingut Artur Kalaja

TIRANË- Komisioni i Pavarur i Kualifikimit  ka konfirmuar në detyrë gjyqtarin e Apelit, Artur Kalanë. Vendimin e Komisionit, gjyqtari e priti i emocionuar duke dalë nga salla me lot në sy.

Në seancën dëgjimore, Kalaja u përball me dyshime për ‘trajtim preferencial” të bashkëshortes dhe përfitimin e 24 milionë lekëve të babait të tij në Agjencinë e Kadastrës së Pasurisë së Patundshme. Për të u pretendua për pasaktësi në kriterin e sigurisë, ndërsa gjyqtari solli provat e tij të cilat u morën në konsideratë nga KPK.

Por në mbrojtjen e tij në seancën dëgjimore, Kalaja tha se i plotësonte të gjithë kriteret për të vazhduar detyrën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“S’kam pasuri të paluajtshme, kam vetëm dy mjete. Kam dy fëmijë në shkollë publike,” shpjegoi mes lotësh gjyqtari.

Pas shqyrtimit të dokumenteve dhe kontrollit të bërë nga Vettingut në të tre shtyllat ku bazohet, atë të pasurisë, profesionit dhe pastërtisë së figurës, KPK vendosi për konfimimin e tij në detyrë. 

(k.m/dosja.al)

Shto Koment