Bota

Vetëm me mbathje/ I lidhûr dhe i dhûnuar, gangsteri në Belgjikë inskenon vdêkjen e tij për t’i shpëtuar hâkmarrjes së mâfias shqiptare, ‘gishtgjati’ s’u hedh dot ‘hi syve’

Fotografitë tregojnë se si C. shihet i veshur vetëm me një palë mbathjê dhe varet pa ndjenja në një karrige. Në trupin e tij të dëmtuar rëndë ka prerje të thella dhe plagë me thikë dhe në gjôksin e tij ka fjalën ‘hajdut ’ të gdhendur me thikë.
Featured image of article: Vetëm me mbathje/ I lidhûr dhe i dhûnuar, gangsteri në Belgjikë inskenon vdêkjen e tij për t’i shpëtuar hâkmarrjes së mâfias shqiptare, ‘gishtgjati’ s’u hedh dot ‘hi syve’ Grabriel C
Përditësuar:

BELGJIKË– Gabriel C, krİmineli i njohur në fushën e drôgës në Antëerp, Belgjikë ka inskenuar vdêkjen e tij për t’i shpëtuar hakmarrjês nga bandat shqiptare. 32-vjeçari i njohur ndryshe si ‘gishtgjati’, me origjinë nga Deurne, ka fotografuar veten e tij ku duket i rrahur, me shenja dhûne dhe gjâkôsje në të gjithë trupin.

Fotografitë tregojnë se si C. shihet i veshur vetëm me një palë mbathjê dhe varet pa ndjenja në një karrige. Në trupin e tij të dëmtuar rëndë ka prerje të thella dhe plagë me thikë dhe në gjôksin e tij ka fjalën ‘hajdut ’ të gdhendur me thikë.

Grabriel C

Fotot u publikuan në shumë prej mediave belge, në mënyrë që shqiptarët të cilëve Gabrieli u kishte vjedhur të paktën 1500 kg kokainë, të mendonin se kishte vdekur.

Por gazeta Antwerp, raporton se këto imazhe janë false dhe të ideuara nga vetë gangsteri.

Si ndodhi historia, grabitja e drôgës dhe mashtrimi ndaj shqiptarëve

Muajt e fundit, Gabriel C. kishte bërë shumë ‘gunga’ ndaj ôrganizatave të mëdha kriminale,që drejtohen nga shqiptarët në Belgjikë, për të cilat ai punonte, duke u thënë se drôgën ia kishin sêkuestruar në dôganë.

Shqiptarët vijuan punën qetësisht duke i konsideruar të humbura 1500 kg kokainë, që 32-vjeçari u kishte se ishin sekuestruar, deri në momentin që në treg dolën pakôt në shitje. Vula ‘88’ që mbante drôga sipër, e bënë grupin e shqiptarëve të ishin të qartë se kishin rënë pre e një mashtrimi dhe filluan ta kërkonin ‘gangsterin gishtgjatë’.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por ky i fundit, ndërkohë kishte filluar të merrte masat për mbrojtjen e tij. Ai kishte përhapur në shumë vende një çertifikatë vdêkjeje për të treguar se ai ishte mbytur në një liqen në Gambia në tetor. 

Rivalët e tij, më pas filluan të sulmonin familjarët e Grabrielit. Në shtëpinë e prindërve të 32-vjeçarit në Van Heystveltstraat në Deurne, u hodh një granatë dhe vetëm një ditë më pas, kunati i tij i ardhshëm Mohamed B. u qëllua me armë zjarri në biznesin e tij, ku shiste celularë.

Më pas shqiptarët u duk sikur ranë në gjurmët e gangsterit dhe sulmuan vendin ku mësuan se ai po fshihej. Ata hodhën një granatë pranë një kompleksi apartamentesh në Ëommelgem, por sërish nuk e pikasën.

Një ditë pas këtij sulmi, filluan të qarkullonin zëra se një grup shqiptarësh kishin rrêmbyêr Gabriel C., të cilin e kishin torturuar dëri në vdekje. Fotot e dhunimit, të inskenuara nga vetë ‘gishtgjati’ u dërguan në adresë të redaktorëve të De Gazet, dhe u botuan, por rezultuan të rreme.

Mjekë dhe ekspertë të mjekësisë ligjore dolën në këtë përfundim duke theksuar më tej se një njeri pa ndjênja nuk do të kishte një ngjyrë kaq të shëndetshme lëkure, gjë që dallohet në foto, pavarësisht përpunimeve të shumta.

Sipas mjêkëve, dëmtimet duhet të jenë bërë nga një artist profesionist i kozmetikës.

Kjo është hera e pestë që Gabriel C., i njohur si ‘gishtgjati’ do të sajonte vdêkjen e tij për të shpëtuar nga sulmet e rivalëve. Idetë e tij korrën sukses për njerëzit që e njihnin në qytet, por jo për shqiptarët, të cilët vazhdojnë ende gjuêtinë në kërkim të gangstêrit.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment