Aktualitet

Vetëflijimi i nënë e bijë, ja telefonatat e fundit/ Vëllai i Zhanetës tregon pse lajmëroi Policinë: I telefonoja përditë, spo ma hapte njëri derën…

“Zhdukja” e tre grave u denoncua nga vëllai i 56-vjeçares, Selman F., i cili prej ditësh nuk kishte mundur që të komunikonte me të motrën, e cila prej vitesh ishte e ve.
Featured image of article: Vetëflijimi i nënë e bijë, ja telefonatat e fundit/ Vëllai i Zhanetës tregon pse lajmëroi Policinë: I telefonoja përditë, spo ma hapte njëri derën… Foto ilustruese

TIRANË– Zhaneta Josifi, 56 vjeç dhe vajza e saj, Anisa u gjetën pa jetë në banesën e tyre në Kombinat, ndërsa vajza tjetër Blerta arriti që të shpëtonte e gjallë nga sakrifica që kishin ndërmarrë në emër të “ringjalljes”. “Zhdukja” e tre grave u denoncua nga vëllai i 56-vjeçares, Selman F., i cili prej ditësh nuk kishte mundur që të komunikonte me të motrën, e cila prej vitesh ishte e ve.

Ai ka sqaruar se edhe për shkak të pandemisë, takimet e vizitat në shtëpitë e njëri-tjetrit kishin qenë të rralla dhe kishin komunikuar vazhdimisht në telefon me njëri-tjetrin.

“Flisnim në telefon thuajse çdo ditë. Por prej dy ditësh nuk po më përgjigjej, as ajo, as mbesat. U shqetësova dhe fola me vëllanë e motrën tjetër, por edhe ata më konfirmuan të njëjtën gjë. Për këtë arsye shkova te shtëpia dhe shqetësimi filloi të shtohej edhe më shumë kur nuk po më hapte njeri derën. Në këtë moment vendosa të telefonoj në Polici,”-tha ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mbrëmjen e djeshme Zhaneta dhe Anisa Josifi, nënë e bijë, u gjetën pajetë në apartamentin e tyre në Kombinat. Vajza tjetër Blerta u gjet gjallë dhe ndodhet në spital. Dyshohet se të treja kanë kryer vetëvrasje, pasi besonin se do të ringjalleshin sipas sektit në të cilin bëjnë pjesë, “Dëshmitarët e Jehovait”. Anisa kishte 15 muaj që kishte vdekur dhe e ëma me të motren e lyenin me vaj e me uthull që të mos dekompozohej dhe të mos ndihej era. Pesë vite më parë, familja Josifi kishte humbur kryefamiljarin.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment