Sport

Verstapen triumfon në Abu Dhabi, Formula 1 ul siparin e sezonit 2020: Hamilton dhe Mercedes – kampionë!

Holandezi i Red Bullit e udhëhoqi me siguri garën, ndërkohë që finlandezi Valteri Botas dhe Luis Hamilton, ishin të kujdesshëm për t’i rrëmbyer Grand Prix të Abu Dhabit
Featured image of article: Verstapen triumfon në Abu Dhabi, Formula 1 ul siparin e sezonit 2020: Hamilton dhe Mercedes – kampionë!

ABU DHBI – Grand Prix i Abu Dhabit ishte gara e fundit për sezonin 2020 në Formula 1, ku verdiktet ishin dhënë më herët. Që pas garës së Stambollit, britaniku Luis Hamilton meritoi edhe matematikisht titullin e kampionit të botës për pilotë, ndërsa skuderia Mercedes në sajë të diferencave të mëdha ndaj rivalëve, nuk e vuri në dyshim thuajse në asnjë garë titullin e kampionit për konstruktorë.

Gjithsesi, edhe fituesit e mëdhenj diheshin, gara në cirkuitin Jas Marina për Grand Prix të Abu Dhabit ishte mjaft interesante dhe e luftuar, ndonëse nuk pati surpriza. Holandezi Maks Verstapen i Red Bullit e udhëhoqi me siguri garën, edhe pse dy pilotët e Mercedesit, finlandezi Valteri Botas dhe Luis Hamilton, ishin të kujdesshëm për t’i rrëmbyer Grand Prix të Abu Dhabit, fitorja e tretë për të në karrierë. Ky ishte podi i fituesve në këtë garë.

Ja dhe renditja dhe rezultatet teknike të Grand Prix të Abu Dhabit:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Formula 1, pas garës në pistën Jas Marina, për çmimin Grand Prix të Abu Dhabit, mbylli sezonin sportiv për vitin 2020. Renditja e përgjithshme përfundimtare për konstruktorë dhe 10 pilotët e renditur të parët është:

B.T (Dosja.al)

Shto Koment