Aktualitet

VENDIMI! S’ka lirime me mutacionin britanik në qarkullim, Komiteti Teknik lë në fuqi masat anti-COVID edhe për 2 javë

VIDEO
Mira Rakacolli ka njoftuar se pas dy javësh, Komiteti Teknik i Ekspertëve do të shqyrtojë vendimin e marrë nga Gjykata Kushtetuese lidhur me zhvillimin e aktiviteteve zgjedhore në kohë pandemie. 
Featured image of article: VENDIMI! S’ka lirime me mutacionin britanik në qarkullim, Komiteti Teknik lë në fuqi masat anti-COVID edhe për 2 javë Komiteti Teknik i Ekspertëve

TIRANË– Zëvëndësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka lajmëruar se edhe për 2 javë masat anti-COVID nuk do të ndryshojnë. Rakacolli ka njoftuar se pas dy javësh, Komiteti Teknik i Ekspertëve do të shqyrtojë vendimin e marrë nga Gjykata Kushtetuese lidhur me zhvillimin e aktiviteteve zgjedhore në kohë pandemie. (Shiko këtu)


Në mbledhjen e sotme në lidhje me vlerësimin e situatës, u vlerësuan me hollësi indikatorët. Nga analiza e hollësishme. Situata është e qëndrueshme, por kemi vërtetuar dyshimin se kemi variantin britanik që ka më shumë infektueshmëri. Mendojmë që masat kanë dhënë efikasitet, do t’i mbajmë edhe për një periudhë dy-javore po me këtë status. Mësimi do të vijojë online, për shkak të të numrave të rinjve. Fluturimet me Britaninë do të mbeten të pezulluara edhe për një periudhë 2-javore. Vendimi i GJK për grumbullimet? Komiteti e quan të arsyeshme, do ta vlerësojmë pas dy javësh,”-tha ajo. 

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

LAJMI KRYESOR: ZYRTARE! Varianti britanik i COVID-19 ka hyrë në Shqipëri, s’ndryshojnë masat edhe për 2 javë! Zëvendësohen Najada Çomo e Tritan Kalo, Komiteti Teknik i Ekspertëve me 3 anëtarë të rinj

(k.m/dosja.al)

Shto Koment