Bota

Vendim skandaloz/ Turqia ndalon qytetarët që të filmojnë policinë gjatë protestave

Policia pretendon se regjistrimet audio-vizuale të oficerëve ndërsa ata janë duke përmbushur detyrat e tyre gjatë ngjarjeve shoqërore shkelin privatësinë e tyre dhe zbulojnë identitetin e tyre.
Featured image of article: Vendim skandaloz/ Turqia ndalon qytetarët që të filmojnë policinë gjatë protestave Foto Ilustruese

TURQI– Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë së Turqisë lëshoi ​​të Premten një direktivë që ndalon të gjitha regjistrimet audio-vizuale të qytetarëve në protesta.

“Këto lloj regjistrimesh audio-vizuale i pengojnë ata [policinë] të përmbushin detyrat e tyre dhe nuk duhet të lejohen; ata duhet të parandalojnë ata që marrin regjistrime të një proteste ose veprimi, “– thuhej në direktivë.

Sipas mediave të huaja, veprime ligjore do të ndërmerren kundër çdo qytetari që regjistron policinë në ndonjë ngjarje shoqërore. Policia pretendon se regjistrimet audio-vizuale të oficerëve ndërsa ata janë duke përmbushur detyrat e tyre gjatë ngjarjeve shoqërore shkelin privatësinë e tyre dhe zbulojnë identitetin e tyre.

Grupet e të drejtave dënuan direktivën e re si censurë të qartë. Dega në Stamboll e Shoqatës së Avokatëve Progresivë, CHD tha se u prezantua qartë për të garantuar anonimitetin e policisë përpara çdo incidenti në 1 maj, Ditën Ndërkombëtare të Punës.

“Nëse personeli juaj regjistrohet ndërsa torturoni dikë, kjo mund të paraqitet si provë. Edhe një herë, detyra juaj nuk është të torturoni, është një krim! “ CHD shkroi në Twitter. CHD u tha qytetarëve se nëse shohin se po kryhet një krim, ata mund të marrin regjistrimin audioviziv si “provë”.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Brutaliteti policor dhe tortura janë problemet kryesore në Turqi.

Raporti i vitit 2021 I vëzhguesit ndërkombëtar të të Drejtave të Njeriut, Human Right Watch( HRW) vuri në dukje një rritje në Turqi të akuzave për torturë, keqtrajtim dhe trajtim mizor e çnjerëzor ose degradues nga personeli i sigurisë.

“Një recetë për katastrofën, pa kamera, pa përgjegjësi.” – tha Emma Sinclair-Webb, Drejtore e Asociuar e HRW për Evropën dhe Azinë Qendrore.

Policia turke është e njohur për ndërhyrje brutale në protesta në vitet e fundit, pasi qeveria e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan bëhet gjithnjë e më autoritare. Policia përdori plumba gome, gaz piper në protestat e fundit të studentëve në Stamboll, duke kundërshtuar një rektor të emëruar politikisht në Universitetin prestigjioz Bogazici të Stambollit. Disa protestues, banorë lokalë dhe gazetarë u plagosën.

(D.A/DOSJA.AL)

Shto Koment