Bota

‘Vendi më i keq ku mund të punosh’, dhjetëra punonjës të guvernatorit Cuomo thanë se ambjenti i punës në zyrën e tij ishte jo profesional dhe toksik

Por ndërsa hetuesit shqyrtojnë akuzat specifike, një brez i nëpunësve publikë që kanë punuar nën Cuomo kanë shprehur shqetësime në lidhje me çështjet kulturore që kanë përshkuar vendin e punës më të fuqishëm të shtetit në baza ditore.
Featured image of article: ‘Vendi më i keq ku mund të punosh’, dhjetëra punonjës të guvernatorit Cuomo thanë se ambjenti i punës në zyrën e tij ishte jo profesional dhe toksik Andrew Cuomo

SHBA– Në zyrën e guvernatorit Andrew Cuomo, ka zakonisht dy festa vjetore, njëra pranë Kapitolit të Shtetit të Nju Jorkut, për të gjithë punonjësit ekzekutivë dhe një tjetër, në Rezidencën e Guvernatorit.

Por ndërsa hetuesit shqyrtojnë akuzat specifike, një brez i nëpunësve publikë që kanë punuar nën Cuomo kanë shprehur shqetësime në lidhje me çështjet kulturore që kanë përshkuar vendin e punës më të fuqishëm të shtetit në baza ditore.

Sipas NYT, në intervistat gjatë javës së kaluar, më shumë se 35 njerëz që kanë punuar në dhomën ekzekutive të Cuomos e përshkruan zyrën si thellësisht kaotike, joprofesionale dhe toksike, veçanërisht për gratë e reja. Është një vend pune, thanë punonjësit aktualë dhe të mëparshëm, ku detyrat nuk caktohen bazuar në tituj pune, por në atë se kush pëlqehet nga Cuomo dhe ndihmësit e tij të lartë.

Punëtorët, për pjesën më të madhe, thanë se nuk ishin personalisht dëshmitarë të ngacmimeve të hapura seksuale. Por shumë thanë se besonin se Cuomo dhe zyrtarë të tjerë duket se përqendroheshin në mënyrën se si dukeshin punonjësit dhe si visheshin. Dymbëdhjetë gra të reja thanë se ndiheshin nën presion për të veshur fustane dhe taka, si dhe për të bërë makiazh  sepse u përfol se kjo ishte ajo që i pëlqente guvernatorit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pothuajse të gjithë punonjësit aktualë dhe të mëparshëm folën në kushte anonimiteti sepse kishin frikë nga hakmarrja nga  Cuomo, i cili është i njohur për kërcënimin e kritikëve dhe zyra e të cilit ka lëshuar në javët e fundit informacione të personelit në lidhje me akuzuesit.

Ngacmimet në zyrë nuk ishin gjithmonë të dukshme. Disa ish-punonjës thanë se kishte komente të shpeshta në lidhje me mënyrën se si dukeshin ndihmësit dhe me kë takoheshin, përfshirë edhe nga vetë Cuomo.

Cuomo, një demokrat i mandatit të tretë, tani po hetohet nga avokatë të jashtëm të mbikëqyrur nga Prokurori i Përgjithshëm i Shtetit dhe është subjekt i një hetimi për fajësim pas një serie akuzash për sjellje të papërshtatshme, nga përparimet e padëshiruara seksuale te puthjet e pakërkuara.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment