Bota

Vendi më i goditur në botë nga pandemia, disa shtetet në SHBA marrin masa të rrepta për parandalimin e Covid-19, mbyllin dyqanet dhe…

Sipas mediave të huaja zyrtarët kanë urdhëruar shumicën e bizneseve jo thelbësore të mbyllen si dhe kanë udhëzuar njerëzit që të mbajnë distancimin social.
Featured image of article: Vendi më i goditur në botë nga pandemia, disa shtetet në SHBA marrin masa të rrepta për parandalimin e Covid-19, mbyllin dyqanet dhe… Foto Ilustruese

SHBA- Shtetet e Oregonit dhe New Mexico të SHBA-së kanë njofftuar masa të rrepta për të kufizuar përhapjen e pandemisë së koronavirusit. Sipas mediave të huaja zyrtarët kanë urdhëruar shumicën e bizneseve jo thelbësore të mbyllen si dhe kanë udhëzuar njerëzit që të mbajnë distancimin social.

Ditën e djeshme, Kalifornia u bë shteti i dytë në SHBA që u godit nga Covid-19 aps goditi pas Teksasit.

Rastet ditore në SHBA gjatë 11 ditëve të fundit kanë qenë  100,000, ndërkohë mësohet se më shumë se 67,000 njerëz janë aktualisht në spital.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

SHBA është një nga vendet më të rpekura nga pandemia në të gjithë botën, ku që prej fillimit të emergjencës shëndetësore e deri më tani kanë humbur jetën  249,998 persona dhë janë infektuar mbi 10.7 milion raste.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment