Bota

“Vendet e Braktisura të Luftës së Ftohtë”, Shqipëria mes 170 fotove mbreslënëse

Mes fotove është dhe një nga bunkerët e ngritur gjatë periudhës së diktaturës nga udhëheqësi i asaj kohe, Enver Hoxha.
Përditësuar:

Pas humbjes së Gjermanisë naziste në 1945, u zhvillua një bllokim i pakëndshëm midis Aleatëve të udhëhequr nga SHBA dhe një Bllok Lindor mbizotëruar nga Bashkimi Sovjetik. Për katër dekadat e ardhshme të dy palët u përgatitën për një konflikt që fatmirësisht nuk ndodhi kurrë. Kjo Luftë e Ftohtë mori fund pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, por dekada më vonë gjurmët e këtyre makinave të fuqishme të luftës mbeten në të gjithë botën.

Libri i ri magjepsës “Vendet braktisura të Luftës së Ftohtë”, nga Robert Grenville, eksploron shumë prej këtyre relikteve përmes më shumë se 170 fotografive mbresëlënëse, nga një varrezë e jashtëzakonshme e aeroplanit që strehon më shumë se 4,000 avionë të USAF në shkretëtirën e Arizonës, deri tek rrënojat e nëndetëseve në akull në Vladivostock, shkruan Daily Mail.

Robert shkruan: ‘Në kohën kur Winston Churchill foli në 1946 për një Perde të Hekurt që zbriste nëpër Evropë, linjat e betejës për këtë “luftë që nuk ishte” u tërhoqën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mes fotove është dhe një nga bunkerët e ngritur gjatë periudhës së diktaturës nga udhëheqësi i asaj kohe, Enver Hoxha.

(E.S. Dosja.al)

Shto Koment