Bota

Vendet e BE-së në ‘luftë’ me kohën, Franca dhe Gjermania po përshpejtojnë proçesin e vaksinimit, AstraZeneca njofton tjetër vonesë në dërgesa

Franca vazhdon të përpiqet të përmbajë një vale të tretë Covid-19, por njoftoi se kishte arritur objektivin e saj prej 10 milion inokulimeve një javë më herët sesa pritej, ndërsa Gjermania dyfishoi numrin e vaksinimeve, duke administruar një rekord 720,000 doza të Enjten pasi shtrirja e shtrirjes ishte shtrirë në mjekët e familjes.
Featured image of article: Vendet e BE-së në ‘luftë’ me kohën, Franca dhe Gjermania po përshpejtojnë proçesin e vaksinimit, AstraZeneca njofton tjetër vonesë në dërgesa foto ilustruese

EUROPË– Përhapja e vaksinave në Francë dhe Gjermani më në fund ka filluar të rritet me shpejtësi, pas një fillimi të ngadaltë dhe problemeve me furnizimet dhe burokracinë.

Sipas Guardian, Franca vazhdon të përpiqet të përmbajë një vale të tretë Covid-19, por njoftoi se kishte arritur objektivin e saj prej 10 milion inokulimeve një javë më herët sesa pritej, ndërsa Gjermania dyfishoi numrin e vaksinimeve, duke administruar një rekord 720,000 doza të Enjten pasi shtrirja e shtrirjes ishte shtrirë në mjekët e familjes.

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jehn Spahn tha se vendi po shkonte drejt dhënies së 3.5 milion vaksinave në javë nga fillimi i majit, duke synuar të mbulonte popullsinë deri në fund të verës.

Ministri francez i shëndetësisë, Olivier Véran tha se vendi kishte kryer një rekord 510,000 vaksinash të Premten pasi hapi qendrën e parë të 40 vaksinave masive në të gjithë vendin, përfshirë në stadiumin Stade de France.

Lajmi i mirë u zbut, megjithatë, nga njoftimi i AstraZeneca për vonesa të mëtejshme të vaksinave. Kompania anglo-suedeze paralajmëroi BE-në, Islandën dhe Norvegjinë se do të jepte vetëm gjysmën e 2.6 milion dozave të premtuara për javën e ardhshme për shkak të problemeve të prodhimit. BE-ja ka thënë se po kërkon të marrë edhe 1.8 miliardë doza të tjera që i quajti vaksina “gjenerata e dytë” për të vaksinuar fëmijët dhe adoleshentët dhe për të luftuar variantet e shfaqura të koronavirusit. Kontrata do të jetë për 900 milion doza me një mundësi për 900 milion të tjerë që do të përdoren në 2022 dhe 2023.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti francez, Emmanuel Macron vizitoi të premten një laborator duke mbushur vaksinën Pfizer/BioNTech, duke premtuar: “Në 2021 ne do të prodhojmë në territorin tonë 250 milion doza vaksinash për Francën dhe Evropën.”

Thierry Breton, komisioner evropian i ngarkuar me task forcën e BE-së për vaksinat, thotë se qëllimi për të vaksinuar 70% të popullatave të vendeve anëtare deri në mes të korrikut është “i arritshëm”, por shtoi: “Do të kishte qenë edhe më shpejt nëse AstraZeneca do të dorëzonte të gjitha doza që janë porositur. ”

AstraZeneca është e kufizuar në mbi 55 vjeç në Francë, por zyrtarët shëndetësorë thanë se 533,000 njerëz nën atë moshë që kanë bërë dozën e tyre të parë AstraZeneca do t’u ofrohet një vaksinë tjetër e dytë. Gjermania, e cila ka kufizuar përdorimin e vaksinave AstraZeneca në moshën mbi 60 vjeç, ka lëshuar të njëjtën këshillë, pavarësisht nga Organizata Botërore e Shëndetësisë në përfundimin se në kohën aktuale kishte të dhëna joadekuate për të rekomanduar përzierjen e vaksinave të ndryshme.

Ndërsa ekspertët hetojnë vdekjet e katër personave në Francë nga tromboza pas vaksinimeve me AstraZeneca, përfshirë një student 24-vjeçar të mjekësisë nga Nantes, kryeministri Jean Castex vizitoi një spital dhe qendër vaksinimi të Shtunën për të siguruar njerëzit se përfitimet e vaksinës tejkaluar rreziqet.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment