Bota

Vdes Yuri Luzhkov, ish-kryetari i Bashkisë së Moskës që trasformoi kryeqytetin rus

Luzhkov shërbeu si kryebashkiaku i Moskës nga viti 1992 deri në vitin 2010. Ai vdiq në Mynih, tha Ambasada e Rusisë në Berlin. Kohët e fundit ai i ishte nënshtruar një operacioni në zemër.
Featured image of article: Vdes Yuri Luzhkov, ish-kryetari i Bashkisë së Moskës që trasformoi kryeqytetin rus Yuri Luzhkov, ish-kreu i Bashkisë së Moskës

GJERMANI- Yuri Lushkov, ish-kryetari i Bashkisë së Moskës vdiq sot në Gjermani në moshën 83 vjeç, si pasojë e një arresti kardiak. Yuri Lushkov njihej pasi ka transformuar rrënjësisht kryeqytetin e Rusisë.

Luzhkov shërbeu si kryebashkiaku i Moskës nga viti 1992 deri në vitin 2010. Ai vdiq në Mynih, tha Ambasada e Rusisë në Berlin. Kohët e fundit ai i ishte nënshtruar një operacioni në zemër.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga disa Yuri akuzohej për korrupsion dhe për shkatërrimin e institucioneve shtetërore. Presidenti Vladimir Putin i dërgoi ngushëllimet familjes së Luzhkov në një telegram, duke e quajtur atë një personalitet të madhësisë, mandati i të cilit si kryetar ndihmoi të kontribuojë në rilindjen pas Rusisë.

(M.P. Dosja.al)

Shto Koment