Rajoni

Vdes ish-deputeti 97-vjeçar, Manolis Glezos që shkundi Parlamentin grek me fjalimin për shqiptarët, çfarë tha në varrimin e Enver Hoxhës

Manolis Glezos, ish-deputeti grek që ka mbajtur fjalimin më të fortë për shqiptarët në Paramentin grek ka vdekur sot si shkak i një ataku kardiak.
Featured image of article: Vdes ish-deputeti 97-vjeçar, Manolis Glezos që shkundi Parlamentin grek me fjalimin për shqiptarët, çfarë tha në varrimin e Enver Hoxhës Manolis Glezos
Përditësuar:

GREQI– Ditën e sotme ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare ish-deputeti grek, Manolis Glezos si shkak i një ataku kardiak.

Sipas mediave të huaja  Glezos ishte shtruar në spital prej fillimit të këtij muaji për shkak të një infeksion urinar, ndërkohë sot ai ka vdekur nga një atak kardiak.

Ai njihet për qëndrimet e tij liberale ndaj emigrantëve dhe fqinjëve të Greqisë, ku pesë vjet më parë Glezos mbajti një fjalim të fortë në Parlamentin e grek ku deklaroi se të paktën 13 deputetë të Qeverisë greke kishin prejardhje shqiptare.

Në vitin 2014 Glezos u zgjodh në Parlamentin Evropian me partinë e majtë Siriza, duke u bërë deputeti i saj më i vjetër në moshën 91-vjeçare.

Gjatë krizës ekonomike të Greqisë, Glezos kundërshtoi masat shtrënguese të qeverisë së tij dhe bëri fushatë për të detyruar Gjermaninë të kthejë paratë që huazoi me forcë nga Greqia gjatë luftës.

Kujtojmë që në fjalën e tij ku foli për deputët shqiptarë, ish-deputeti grek pyeti Kryetarin e Parlamentit nëse ishte i sigurt që ishte grek, spese mbiemri i tij ishte arvanitas.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ne jemi fqinj me shqiptarët, gruan mund ta largosh nga shtëpia, edhe djalin mund ta largosh, por fqinjin jo.”-  tha ai në fjalimin e fortë për shqiptarët në Parlamentin e Greqisë që nuk harrohet lehtë.

Shqiptarët gjithashtu e kujtojnë deputetin grek edhe për faktin që ai  ka qenë në varrimin e  Enver Hoxhës në 1985. Teksa nuk e lejuan dhe i thanë në kufi që nuk lejohet kalimi në tokën shqiptare pasi ka procedurë, ai u tha autoriteteve shqiptare në atë kohë: Në vaki si nga ju dhe nga ne nuk ka ftesa dhe do vijë të nderoj vëllanë që më ka vdekur.

Burimi: barrons.com 

A.C/Dosja.al

Shto Koment