DiasporaKulture

VD/ Rrëfimi i Gripshit, artistit që vepron në diasporë: S’kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time. Shqipëria mbetet oaz frymëzimi

Oltsen Gripshi ka marrë pjesë në ekspozita të ndryshme jashtë vendit.Në Itali ai ka qene  i angazhuar përveç se me shkollën edhe me ekspozita, me konkurse shumë të rëndësishme
Featured image of article: VD/ Rrëfimi i Gripshit, artistit që vepron në diasporë: S’kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time. Shqipëria mbetet oaz frymëzimi Oltsen Gripshi

TIRANË- Oltsen Gripshi është diplomuar në Akademinë e Arteve të bukura G.B Cignaroli në Verona dhe veprimtarinë e tij artistike e ka zhvilluar kryesisht jashtë kufijve të Shqipërisë, ku dhe është nderuar me një sërë çmimesh të rëndësishme ndërkombëtare.

Oltsen Gripshi ka marrë pjesë në ekspozita të ndryshme jashtë vendit.Në Itali ai ka qene  i angazhuar përveç se me shkollën edhe me ekspozita, me konkurse shumë të rëndësishme

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një qytezë në Itali e ka vlerësuar me cmimin  ‘qytetar nderi’.Oltsen Gripshi është  ndër të paktët artiste  që  janë dhe  kritik arti në Shqipëri. Ai jeton midis dy botëve, midis artit pamor dhe asaj të studimeve të kritikës.

(Marrë nga Top Channel)

Shto Koment