LIVE UPDATES
Aktualitet

Kuvendi/ Përjashtimet e PD, përplasje mes Nikollës e deputetëve të “Foltores”!

17 Janar 2022, 07:51 Nga DOSJA
Kuvendi/ Përjashtimet e PD, përplasje mes Nikollës e

TIRANË– Sesioni i ri parlamentar të vitin 2022 ka nisur me debate në sallë mes demokratëve. Deputetët e përjashtuar dhe pezulluar nga ana e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha; Edmond Spaho, Tritan Shehu, Oerd Bylykbashi, Belind Këlliçi si edhe Flamur Noka kanë dalë kundër vendimit të tyre nga grupi parlamentar, duke kërkuar që as Kuvendi të mos marrë parasysh dokumentet e sjella nga PD.

Duke përsëritur se neni 15 e përcakton qartë se DEPUTETËT e formojnë grupin parlamentar, ata kërkuan nga Nikolla që t’i referohet rregullores për të mos krijuar precedent të rrezikshëm në Kuvend. Nga ana tjetër, në replika me demokratët, kryetarja e parlamentit, Lindita Nikolla tha se nuk interpreton vendimmarrjet politike të grupit më të madh opozitar, por se sot thjesht kishte bërë njoftimin.

Ndërsa që nga ana tjetër, Taulant Balla gjithashtu u përfshi në përplasje duke shtuar se përjashtimi i deputetëve nga grupi parlamentar është e drejtë ekskluzive e çdo partie. Ai tha se nuk ekziston termi “deputet i pezulluar”, prandaj kërkoi nga Partia Demokratike që të saktësojë qëndrimin e saj lidhur me mospërfshirjen e deputetëve të përjashtuar në grupin e saj të parlamentit

Fjalët e Ballës shkaktuan acarimin e deputetit Flamur Noka. Ai i quajti deklaratët e Balëls si ofendim për demokratët dhe e etiketoi si “zëdhënësin e shoqatës së bravave”, referuar grupit të deputetëve në PD që mbështesin kryetarin e saj Lulzim Basha. Ndaj kryetares së Kuvendit Lindita Nikolla, Noka kërkoi që të grisë dokumentet e dërguara nga Partia Demokratike dhe të marrë parasysh vendimet e Komisionit të Rithemelimit të PD.

Ndërhyrjet e Ballës e Nikollës nuk u pritën mirë nga Enkelejd Alibeaj, i cili gjatë fjalës së tij si kryetar i grupit parlamentar në seancë, të mos i komentonin përplasjet e brendshme, duke pranuar edhe njëherë publikisht se kishin konflikt “brenda llojit”.

Në fjalën e tij si përfaqësues i grupit parlamentar të mazhorancës, Balla ironizoi Alibeajn dhe Nokën duke iu thënë “e gëzofshi atë që ju ka gjetur”, lidhur me përçarjen brenda Partisë Demokratike. Ai këmbënguli për vazhdimin e bashkëpunimit pozitë-opozitë për zgjatjen e mandatit të vettingut, Reformës Zgjedhore, etj.

Pas përfundimit të deklaratave të kryetarëve të grupeve parlamentare, deputeti i PD Agron Gjekmarkaj u zgjodh n/kryetar i ri i Kuvendit të Shqipërisë.

Në pushim e ndërmjetëm për të pritur ardhjen e presidentit turk Rexhep Taip Erdogan, deputetët Edmond Spaho dhe Flamur Noka dolën nga Kuvendi. Ata u shprehën për Dosja.al se Komisioni i Rithemelimit përfaqëson PD e vërtetë, ndërsa pjesa e deputetëve  që mbështet liderin e partisë Lulzim Basha të krijojë organizatë më vete me emërtimin “shoqata e bravave”. Të dy deputetët e përjashtuar nga PD thanë se largimi i tyre jashtë Kuvendit nuk kishte të bënte me refuzimin e dëgjimit të fjalës së presidentit turk, por ishte thjesht një konsum bisede mbi atë se çfarë ndodh sot në Parlament.

Ndërkohë që pas debateve, në Kuvend për një fjalë të shkurtër shkoi edhe presidenti turk Recep Tajip Erdogan, i cili edhe njëherë kërkoi kujdes në luftën kundër organizatës FETO, grup që sipas tij rrezikon edhe vendin tonë. Por seanca u bojkotua nga kreu i PBDNJ, Vangjel Dule, i cili zgjodhi që të mos ishte pjesë e seancës për shkak të prezencës së Erdogan. Gjithashtu, edhe pse kishte premtuar të ishte sot në Kuvend, ish-kryeministri Sali Berisha mungoi sërish në Kuvend.

 

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

VD-Noka bojkoton Parlamentin:PD drejtohet nga Komisioni i Rithemelimit, jo nga Basha

Pushim për disa minuta, Kuvendi pret ardhjen e Erdoganit

Kuvendi miraton propozimin e PD, Gjekmarkaj n/kryetari i ri

Debatet/ Kuvendi nis me përplasje mes deputetëve të Partisë Demokratike

Balla i përgjigjet Alibeajt dhe Nokës: E gëzofshi këtë që ju ka gjetur!

VD-MOMENTI/ U përplasën me Nikollën, Spaho dhe Bylykbashi largohen nga Kuvendi

VD-Përplasja Basha-Berisha, Alibeaj e pranon: Kemi ca probleme me njëri-tjetrin

VD-Noka i kthehet Ballës: Mos u bëni zëdhënës i shoqatës së bravave, fyerje për PD

VD-Balla mes debatit brenda demokratëve: S’ka deputet të pezulluar, PD ta rregullojë

Bylykbashi: Mos shkelni Kushtetutën, Nikolla: S’ka anësi

VD-Përjashtimi nga gr.parlamentar, Bylykbashi: Po vendoset precedent i rrezikshëm

VD-Seanca fillon me debate, Shehu-Nikollës: Mos u bëni bashkëpunëtore

Kuvendi nis me DEBATE! Spaho: Lulzim Brava, s’ma kishte marrë mendja se….

Basha e shkarkoi nga kreu i gr.parlamentar, Rushaj mungon në Kuvend, vendin ia zë…

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike seance plenare 17 janar 2022 seance plenare 17 janar 2022

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave