KRYESORET
Aktualitet

Berisha: Përgatituni për protesta, PD do ristrukturohet, braktiseni 18 dhjetorin

25 Nëntor 2021, 16:25 Nga DOSJA
Berisha: Përgatituni për protesta, PD do ristrukturohet, braktiseni 18

KUÇOVË– Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar sërish nisjen e protestive masive. I pranishëm në Kuçovë ku mbajti sot foltoren e radhës me demokratët, Berisha tha se me Edi Ramën si kryeministër nuk ka vota të lira dhe për këtë arsye e vetmja zgjidhje janë protestat. Berisha tha se numri i firmave të delegatëve ka arritur rreth 5 mijë, të cilat përfaqësojnë persona që duan të mblidhet Kuvendi Kombëtar i Partisë Demokratike më 11 dhjetor. Ai i bëri sërish thirrje Kryesisë së PD-së që të japin dorëheqjen, duke shtuar se nuk i meritojnë postet që kanë pasi janë të meëruar nga kryedemokrati Lulzim Basha.

Këtë të fundit, Berisha e akuzoi se kishte zhdukur financimet e PD-së dhe se që nga momenti që ai kishte qenë në krye të PD-së, kryetarët e degëve nuk i marrin më pagat që u janë caktuar pavarësisht se vetë partia merr fonde. Lideri historik i Partisë Demokratike tha se kryeministri Rma po shkatërron edhe thelbin e familjes duke përmendur këtu termat ‘prindi 1’ e ‘prindi 2’, ndërsa shtoi se vetë kreu i PD-së hesht.

Ish-kryeministri Berisha lavdëroi paraardhësin e tij Fatos Nano për respketimin e votës në parti. Ai tha se Rama i ka shkatërruar këto reforma, njësoj siç ka bërë edhe Basha në PD, gjë që e konsideroi ‘përdhosje të demokracisë’.

Berisha u bëri thirrje demokratëve nga Kuçova që të mos marrin pjesë te Kuvendi i 18 dhjetorit, i cili sipas tij është i paligjshëm. Berisha e konsideroi 18-dhjetorin si ‘shoqata Basha-Bardhi’. Formularët e shpërndarë për këtë Kuvend, Berisha tha se duhen grisur pasi kanë dalë nga vetë zyra e kryeministrit Rama.

Ç’po ndodh brenda Partisë Demokratike?

Historia fillon në 9 shtator kur Lulzim Basha pezulloi Sali Berishën, tashmë “non grata” nga Amerika nga grupi parlamentar. Pas vendimit të Bashës, Berisha iu rikthye aktivitetit të tij politik, duke nisur takimet me bazën që i quajti “Foltore”. Deri në 10 nëntor pretendonin se kishin mbledhur 4200 firma delegatësh për të mbledhur Kuvendin e jashtëzakoshëm kundër Bashës në 11 dhjetor. Kryetari i PD iu përgjigj me një datë tjetër për mbledhjen e Kuvendit në 18 tetor.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

‘Adashi’ i Bardhit i flet nga Kuçova me poezi: Çadrën e lirisë e bëtë të tradhëtisë

Berisha: Do ristrukturojmë partinë, Basha zhduku financimet, thoshte ca s’vijnë

“Prindi 1, prindi 2”, Berisha: Këtë e bën Rama dhe hesht Basha

Demokrati fshin LIVE foton me Bashën: Do ikë Lulushi

Berisha thirrje demokratëve: Braktisni kuvendin e Peng-Bashës!

Berisha: Basha përdhosi votën në PD, Kryesia të dorëhiqet

Berisha: T’ia njohim meritën, Fatos Nano kur është esëll, flet saktë

Berisha: Parlamenti miratoi 8 ligje për klanet e botës së krimit!

(F.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin