Kulture

Vazhdon tradita e koncertit “Albanian Pop Rock” në Tiranë, Kozeta Kurti bën bashkë emrat më të njohur të muzikës shqiptare

Kozeta Kurti e cila e bërë traditë tashmë linjën e koncerteve “Albanian Pop Rock” me këngë të fonotekës së artë të muzikës së lehtë shqiptare
Featured image of article: Vazhdon tradita e koncertit “Albanian Pop Rock” në Tiranë, Kozeta Kurti bën bashkë emrat më të njohur të muzikës shqiptare Foto ilustruese

TIRANË– Për çdo vit, “Albanian Pop Rock” prezantohet me një orientim të ndryshëm. Pas muzikës së grupeve të viteve ’90, u prezantua repertori i vajzave dhe grave, ndërsa një vit më vonë disa prej dueteve më të bukur dhe këtë vit, formati ka përzgjedhur disa prej këngëve më të bukura të dashurisë, kryesisht të shkëputura nga repertori i Festivalit të Këngës në RTSH.

Ky koncert do të organizohet nga gazetarja e njohur, Kozeta Kurti e cila e bërë traditë tashmë linjën e koncerteve “Albanian Pop Rock” me këngë të fonotekës së artë të muzikës së lehtë shqiptare

Do të  marrin pjesë emrat më të njohur të muzikës shqiptare si: Bashkim Ali Bali, Luan Zhegu, Liljana Kondakçi, Myfarete Laze, Irma Libohova, Eranda Libohova, Redon Makashi, Eneda Tarifa, Juliana Pasha, Orgesa Zaimi, Era Rusi, Mateus Frroku, Mariza Ikonomi, Rezarta Smaja, Gjergj Kaçinari, Gerta Mahmutaj, Andi Tanko, Marjona Metohu,  Gerald Murrja, Jona Pepkolaj, Stiv Bokaj.

Në mbrëmjen e 15 korrikut, në orën 20:30, në Amfiteatrin e Tiranës, 21 këngëtarë, 18 instrumentistë e këngëtare mbështetëse, do të sfidojnë  nevojën e drejtë të tyre për të pasur përballë një publik të gjerë e të dedikuar, sepse do t’u duhet të këndojnë në një skenë të madhe, me nje numër të kufizuar spektatorësh, por theksohet se do të zbatohen  siç duhet masat e nevojshme për të ruajtur shëndetin e qytetarëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prandaj ky koncert nuk do të jetë i aksesueshëm për publikun e gjerë, por do të transmetohet në RTSH në një moment të dytë.

Gazetarja Kozeta Kurti

Kujtojmë se prej vitesh Kozeta ka organizuar një koncert të tillë “Albanian Pop Rock” që nga vet emri duket sikur janë krijuar për të “shkundur” publikun, por edhe këtë vit pavarësisht pandemisë këngëtarët e përzgjedhur do të krijojnë  një atmosferë mjaft argëtuese.

A.C/Dosja.al

Shto Koment