Politike

Vasili: Gjiknuri u pozicionua krah Hajdarit, Rama do ta shkatërrojë Reformën Zgjedhore

Petrit Vasili u shpreh se opozita e bashkuar ka përballë një njeri si Damian Gjiknuri që sipas tij është kapur në vjedhje votash, duke shtuar se maxhoranca është e vendosur që të kompromentojë procesin.
Featured image of article: Vasili: Gjiknuri u pozicionua krah Hajdarit, Rama do ta shkatërrojë Reformën Zgjedhore Petrit Vasili

TIRANË– Nënkryetari i LSI Petrit Vasili i ftuar në rubrikën “Opinion” në “News 24” deklaroi se Edi Rama do që të shkatërrojë konsensusin mes palëve e të kompromentojë kështu Reformën Zgjedhore.

Kryeministri tha dje se nuk më interesojnë propozimet e opozitës, por më interesojnë vetëm propozimet e OSBE ODIHR-it. Në Shqipëri ka ndodhur vetëm një fenomen, grabitje dhe vjedhje e votës. Kjo maxhorancë ecën me divizën “ju votoni se ne numërojmë votat”. Rama e tha qartë se nuk negociojmë asgjë. Ne kërkuam që maxhoranca të tërhiqet, duke qenë se nuk do konsensus”, tha Vasili.

Petrit Vasili u shpreh se opozita e bashkuar ka përballë një njeri si Damian Gjiknuri që sipas tij është kapur në vjedhje votash, duke shtuar se maxhoranca është e vendosur që të kompromentojë procesin.

Gjiknuri u vendos hapur në krah të zonjës Hajdari. Ata kërkonin që të vazhdohej si të vijohet diskutimi me sistemin. Gënjeshtra nuk ka qenë ndonjëherë meritë, por një turp. Aq më tepër në moshë të re, të jep nurin e karakterin. Fakti që gjiknuri është kapur në vjedhje votash është problem shumë i madh moral. Sigurisht është një tregues i keq. Ky është kompromentim politik. Maxhoranca do që ta kompromentojë këtë proces”, deklaroi Vasili.

I pyetur se sa shanse ka që PS e LSI të bëjnë prapë koalicion, Vasili u shpreh se gjasat janë zero.

Mundësia është po të përdor matematikën është zero mundësi. Edi Rama ka zgjedhur aleatët e tij, janë trafikantët dhe droga. Kur shqiptarët kanë humbur më shumë se 60 mijë vende pune, Edi Rama me urdhër nga trafikantët e drogës, thotë se do të legalizojë kanabisin. Rama do që ta legalizojë narko trafikun”, tha Vasili.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Po ashtu, Vasili tha se nuk e ka pranuar asnjëherë Gjinkurin personalisht, por opozita vendosi të shojë në Këshill si një sakrificë ndaj shqiptarëve.

“Nuk e kam pranuar personalisht zotin Gjiknuri. Është një sakrificë në emër të shqiptarëve, që të ndryshojmë këtë situatë, sepse vota është mekanizmi e jo dhuna, jo armët. PS është në një merim kaq të madh, sa urdhëri politik i krimit është se na duhet Damian Gjiknuri. Për zonjën Hajdari, ajo bën ca kritika, dhe kritikat ndaj qeverisë janë mirë, por kur vijnë nga pjella e sistemit, nuk ke pse e dëgjon. Nuk ka garant për votën e lirë. Edi Rama nuk do që të flitet për kriminalizimin e votes”, vlerësoi Vasili.

Në fund, Vasili u shpreh se Edi Rama është zgjedhur kryeministër si përfaqësues i krimit dhe se është braktisur totalisht nga qytetarët shqiptarë.

Ne do ta bëjmë Reformën Zgjedhore për qytetarët. Ne jemi sot me qytetarët. Ne kemi lënë mandatin për qytetarët. Situata është shumë e rëndë. Narko shteti po bën legalizimin e kanabisit. Këtë garanci e jep qeveria tranzitore. Bashkëpunimi me PD ka qenë në kohezion. Edi Rama është një aventurier i zgjedhur nga droga. Shqiptarët e kanë braktisur këtë qeveri, 85 përqind e qytetarëve nuk shkuan në zgjedhje”, përmbylli Vasili.

Marrë nga Balkanweb

(f.m/dosja.al)

Një Koment në “Vasili: Gjiknuri u pozicionua krah Hajdarit, Rama do ta shkatërrojë Reformën Zgjedhore

 1. MOS NA BENI BUDALLENJ O LEGENA TE POLITIKES!!!
  NDRYSHIMI I SISTEMIT ZGJEDHOR ESHTE HAPI I PARE! ESHTE A-JA E REFORMES ZGJEDHORE!!
  CDO NDRYSHIM TJETER, CDO REFORME TJETER BEHET VETEM NE FUNKSION TE SISTEMIT ZGJEDHOR!! MOS E NISNI NGA BYTHA!!! POR NISENI NGA KOKA!!
  KJO ESHTE SHUME E VERTETE!!! AS PS, AS PD DHE AS LSI NUK E DUAN KURRE DHE NE ASNJE MENYRE NDRYSHIMIN E SISTEMIT ZGJEDHOR!!! VETEM NE KETE PIKE TE GJITHE QELBESIRAT BEHEN BASHKE!!!
  PO TE NDRYSHOHET SISTEMI ZGJEDHOR E TE VENDOSET SISTEMI ZGJEDHOR PROPORCIONAL KOMBETAR ME LISTA TE HAPURA, SHQIPERIA PASTROHET PERFUNDIMISHT NGA POLITIKANET E QELBUR, TE KORRUPTUAR QE JANE SOT SA MAJTAS, NE QENDER EDHE DJATHAS, NGA KETA QE KEMI SOT DHE POPULLI YNE NUK DO T'I SHIKOJE ME ME SY KETA SYRRETE QE SHIKOJNE SOT!!!
  PRANDAJ KETA E DINE SHUME MIRE KETE DHE NUK E NDRYSHOJNE KURRE!!!
  NDRYSHIMI I SISTEMIT ZGJEDHOR ESHTE VETEVRASJA E TYRE POLITIKE E SIGURTE!!!
  E VETMJA MENYRE E NDRYSHIMIT TE SISTEMIT ZGJEDHOR ESHTE VOTA E OPOZITES PARLAMENTARE!!! ME SISTEMIN AKTUAL ATA JANE PERFUNDIMISHT TE VDEKUR POLITIKISHT!! KY ESHTE I VETMI SHANC I TYRE!!!

Shto Koment