Bota

Varri i ‘ushtarëve të mallkuar’, gjenden skeletet e të rinjve polakë të vrarë në burgun famëkeq të ish-Bashkimit Sovjetik

Trupat, që u përkisnin tre viktimave, të moshës rreth 19-20 vjeç, u zbuluan javën e kaluar në oborrin e ish-burgut në Varshavë. Ata u gjetën nga hetuesit që kërkonin viktima të NKVD të frikësuar të Stalinit dhe shërbimin e sigurisë publike të Polonisë komuniste.

POLONI– Mbetjet skeletore të adoleshentëve të vrarë nga policia sekrete në një ish-burg tmerri të drejtuar nga Bashkimi Sovjetik janë zbuluar në Poloni.

Trupat, që u përkisnin tre viktimave, të moshës rreth 19-20 vjeç, u zbuluan javën e kaluar në oborrin e ish-burgut në Varshavë. Ata u gjetën nga hetuesit që kërkonin viktima të NKVD të frikësuar të Stalinit dhe shërbimin e sigurisë publike të Polonisë komuniste.

Sipas DailyMail, të burgosurit politikë polakë, luftëtarë të rezistencës të njohur si ‘Ushtarë të Mallkuar’ u varrosën atje pasi u ekzekutuan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Profesori Krzysztof Szwagrzyk i Institutit Polak të Kujtesës Kombëtare, i cili po kryen kërkimin, tha: ”Zona në të cilën jemi ende fsheh shumë sekrete dramatike dhe ne jemi këtu për t’i pastruar të gjitha.”

(d.a/dosja.al)

Shto Koment