LIVE UPDATES
Bota

Varianti Omicron, blloku i BE-së bën thirrje për bllokim të kufijve

30 Nëntor 2021, 18:38 Nga DOSJA
Varianti Omicron, blloku i BE-së bën thirrje për bllokim të

BRUKSEL- Ardhja e variantit të ri të Covid, Omicron, i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut, po bën që vendet të nxisin kufizimet e reja të udhëtimit. Politico shkruan se Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen u bëri thirrje vendeve të BE-së që të pezullojnë të gjitha udhëtimet ajrore nga vendet e goditura nga varianti.

Ndërsa grupet e rasteve të Omicron kanë filluar të shfaqen në të gjithë bllokun – duke përfshirë Belgjikën, Holandën, Irlandën, Italinë, Portugalinë, Gjermaninë dhe Republikën Çeke, si dhe Mbretërinë e Bashkuar – vendet po shtojnë masat. Polonia, ka shpallur një karantinë 14-ditore për këdo që vjen nga jashtë zonës Shengen pa viza të BE-së. Spanja ka forcuar rregullat e saj të udhëtimit, duke kërkuar vaksinime për njerëzit që vijnë nga Britania e Madhe.

Ndërkohë, Zvicra ka futur një kërkesë karantine 10-ditore dhe test negativ PCR për shtetasit ose banorët jozviceranë që udhëtojnë nga vende duke përfshirë Belgjikën, Holandën, Britaninë e Madhe dhe Republikën Çeke.

Qeveria britanike ka lëvizur për të rifutur testet PCR dhe kërkesat e izolimit për të gjithë vizitorët nga jashtë (përveç atyre që udhëtojnë nga Irlanda). Dhe më tej, Izraeli dhe Japonia kanë mbyllur efektivisht kufijtë e tyre.

Shefi i Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror, ëillie ëalsh akuzoi qeveritë se po reagojnë ndaj variantit të ri – për të cilin ende shumë gjëra mbeten të panjohura – në “modalitet emergjence”.

“Sa më shpejt të jetë e mundur, ne duhet të përdorim përvojën e dy viteve të fundit për të kaluar në një qasje të koordinuar të bazuar në të dhëna që gjen alternativa të sigurta ndaj mbylljes së kufijve dhe karantinës,” tha ai.

Linjat ajrore për Evropën (A4E) thanë se variantet e reja duhet të monitorohen, por mbyllja e kufijve duhet të jetë masa e fundit.  Kaosi i shkaktuar nga Omicron vjen pasi BE-ja tashmë po shikon masa më të rrepta të udhëtimit për të mbajtur nën kontroll një ringjallje dramatike të koronavirusit në të gjithë bllokun.

Javën e kaluar, Komisioni përditësoi udhëzimet e tij të udhëtimit, duke rekomanduar që certifikatat e vaksinave të BE-së për udhëtime të konsiderohen të vlefshme vetëm për nëntë muaj. Ai sugjeroi gjithashtu lidhjen e rregullave të udhëtimit brenda BE-së me rrezikun e shëndetit personal të pasagjerëve, në vend të vendit të tyre të nisjes.

Varianti Omicron mund të ketë nxjerrë në pah urgjencën e shtyrjes përpara me fushatat e vaksinimit, por gjithashtu po nënvizon qasjet jashtëzakonisht të ndryshme të ndërmarra nga vendet e BE-së. Në një konferencë për shtyp të hënën, zëdhënësi i Komisionit Eric Mamer u kërkoi vendeve anëtare të qëndrojnë me certifikatën e BE-së për COVID. Megjithatë, me ekspertët që paralajmërojnë se është shumë herët për të ditur se sa efektive do të jenë vaksinat aktuale.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota covid eric mamer omicron ursula von der leyen covid eric mamer omicron ursula von der leyen

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit