Bota

Varianti indian i covid përhapet me shpejtësi në Britani, Londra zona e nxehtë

Mbretëria e Bashkuar është prekur nga varianti i virusit indian ku nivelet e infeksioneve po rriten shumë sidomos në në Londër, kryesisht Bolton. Masat urgjente për të përmbajtur variantin janë duke u zhvilluar në qytet.
Featured image of article: Varianti indian i covid përhapet me shpejtësi në Britani, Londra zona e nxehtë varianti i ri covid

BRITANI- Bolton është zbuluar si zonë e nxehtë në Mbretërinë e Bashkuar për llojin e virusit indian. Dailymail shkruan se zyrtarët e shëndetit publik në Londër, kryesisht Bolton po shkojnë derë më derë në një përpjekje për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit indian B16172.

Rastet e varianteve indiane janë rritur gjatë javës së fundit dhe zyrtarët e Shëndetit Publik thonë se pothuajse gjysma e rasteve kanë të bëjnë me udhëtime ose kontakte me një udhëtar. Ka 520 raste të konfirmuara të llojit në vend, nga 202 javën e kaluar.

Rastet janë përhapur në të gjithë vendin, megjithatë, shumica e rasteve janë në Londër dhe Veri-Perëndim, kryesisht Bolton. Banorëve që jetojnë në lagjet Bolton të Rumworth, Deane dhe Great Lever u është thënë të presin një trokitje në derë. Atyre do t’u thuhet në lidhje me masat e reja të vendosura për të ndaluar transmetimin e variantit.

Dr Susan Hopkins, drejtoresha e reagimit strategjik Covid-19 në Shëndetin Publik Angli (PHE) tha: ‘Ne jemi duke monitoruar të gjitha këto variante jashtëzakonisht nga afër. Ne kemi marrë vendimin për ta klasifikuar këtë si një variant shqetësimi, sepse indikacionet janë se ky VOC-21APR-02 është një variant më i transmetueshëm.’

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Masat urgjente për të përmbajtur variantin janë duke u zhvilluar në qytet duke përfshirë testimin e një rritjeje dhe një fushatë të forcuar vaksinimi duke u kërkuar njerëzve të marrin goditjen.

(f.i/dosja.al)

 

Shto Koment